AP 2016 All-Ohio Division IV football team




COLUMBUS, Ohio (AP) — The Associated Press 2016 Division IV All-Ohio football team:

DIVISION IV

First team

Offense

Ends/wide receivers_Jake Edmonds, Cincinnati Wyoming, 6-feet, 185 pounds, senior; Charles Reeves, Steubenville, 6-5, 265, sr.; Jacob Peters, Carroll Bloom-Carroll, 6-3, 190, sr.; Dakota McPeak, Bellevue, 6-2, 170, jr.

Lineman_Jeff Nogaj, Johnstown-Monroe. 6-5, 315, sr.; Thomas Casmir, Columbus Hartley, 6-0, 230, sr.; Nick Busher, Kettering Archbishop Alter, 6-3, 300, sr.; Devin Williams, Shelby, 6-2, 295, sr.; Trevor Stefanski, Firelands, 6-3, 315. sr.; AJ Iarussi, Struthers, 6-2, 288, jr.; Drone Moore, Steubenville, 6-1, 230, sr.

Quarterbacks_Alec Foos, Bellevue, 6-1, 190, sr.; Clayton Howell, Waverly, 6-1, 190, jr.; Aaron Latiolais, Heath, 5-10, 172, sr.; Andrew Marty, Cincinnati Wyoming, 6-5, 215, sr.

Backs_Marquette Dixon, Columbus Hartley, 5-10, 205, sr.; Logan Thut, Mantua Crestwood, 6-3, 205, sr.; Jeremiah Knight, Jefferson Area, 5-10, 200, sr.; Tavion Thomas, Dayton Dunbar, 6-3, 225, jr.; Justin Franklin, Johnstown-Monroe, 6-0, 195, sr.

Kicker_Gabe Brkic, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 6-2, 165, jr.

Defense

Linemen— Brandon Siegfried, Johnstown-Monroe, 6-5, 195, sr.; Trey Uetrecht, Clarksville Clinton-Massie, 6-2, 220, jr.; Derek Rose, Shelby, 6-2, 200, sr.; Nick Mason, Perry, 6-3, 240, jr.

Linebackers_Cody Kirkbride, Columbus Hartley, 6-3, 230; Logan Balbaugh, Ottawa-Glandorf, 6-0, 170, sr.; Drew Harris, Waverly, 5-11, 180, sr.; David Rueth, Kettering Archbishop Alter, 6-1, 205, sr.; Ryan LaBanc, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 6-1, 230, sr.; Ray Anderson, Youngstown Mooney, 6-1, 213, sr.

Back_Shyoun Petteway, Steubenville, 6-0, 180, sr.; AJ Musolino, Struthers, 6-3, 205, sr.; Andy Foley, Perry, 6-2, 195, sr.; Kyle Roshong, Kettering Archbishop Alter, 6-2, 200, sr.

Punter_Mark Smith, Steubenville, 5-8, 175, sr.

Offensive player of the year: Logan Thut, Mantua Crestwood

Defensive player of the year: Andy Foley, Perry

Coach of the year: Mark Collier, Heath

Second team

Offense

Ends/wide receivers_Trey Pugh, Plain City Jonathan Alder, 6-5, 235, sr.; Joseph Scates, Dayton Dunbar, 6-3, 180, jr.

Lineman_Kyle Yoho, Heath, 6-2, 225, sr.; Jacob Jones, London, 6-3, 283, sr.; Garrett Dostall, Cambridge, 6-2, 250, jr.; Jeff Marx, Youngstown Ursuline, 6-0, 290, sr.; Wesley Best, Hubbard, 6-1, 275, sr.; Ian Sharp, Beloit West Branch, 6-5, 275; Joe Veeneman, Cincinnati Mariemont, 6-4, 270, sr.; Adam Valenti, Germantown Valley View, 6-1, 230, jr. Alex Hoehn, Ottawa-Glandorf, 6-4, 265, sr.

Quarterbacks_Clay Edler, Chillicothe Unioto, 5-10, 165, sr.; Jay Kaufman, Ottawa-Glandorf, 6-4, 210, jr.; Brennan Armstrong, Shelby, 6-2, 205, jr.; Konnor Roberts, Byesville Meadowbrook, 6-0, 175, sr.; Justin Harvey, Carroll Bloom-Carroll, 6-2, 185, sr. Austin Mayfield, East Liverpool, 6-1, 205, sr.

Backs_Emerson Lowe, Port Clinton, 5-9, 200, sr.; Devon Brooks, Shelby, 5-8, 173, jr. Collin Genslinger, Germantown Valley View, 5-9, 185, jr.; Nick Denney, Firelands, 6-0, 175, jr.; Xavier Grant, Uhrichsville Claymont, 5-8, 164, sr.; William Lowe, Cambridge, 5-10, 170, sr.; Jared Limings, Marengo Highland, 5-10, 200, sr.

Kicker_Alex Leeper, Cambridge, 5-9, 160, sr.

Defense

Linemen_Stone Day, Germantown Valley View, 6-0, 225, jr.; Hunter Alley, Johnstown-Monroe, 6-5, 205, sr.; Kolt Moore, Duncan Falls Philo, 6-3, 195, sr.; Jaylen Hewlett, Youngstown Mooney, 6-1, 225, sr.; Manni Malone, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 5-10, 210, jr.; Alex Andrews, Napoleon, 5-10, 185, sr.

Linebackers_Daulton Brown, Heath, 6-0, 215, sr.; Nash Fry, Caledonia River Valley, 5-10, 180, sr.; RJ Martin, Amanda-Clearcreek, 5-10, 175, sr.; Garth Charlton, Cambridge, 6-1, 215, sr.; Brady Kolb, St. Clairsville, 5-11, 225, so.; Spencer Robinson, Peninsula Woodridge, 5-8, 190,,jr.; David Hernandez, Hubbard, 6-1, 220, sr.; D'Meko Pryor, Cincinnati Taft, 6-0, 215, sr.; Brandon Henderson, Lewistown Indian Lake, 5-10, 180, sr.

Backs_Alex Wachendorf, Reading, 5-9, 180, sr.; Trent Basinger, Ottawa-Glandorf, 6-1, 165, sr.

Punter_Cody Workman, Johnstown-Monroe, 5-11, 165, sr.

Third team

Offense

Ends/wide receivers_Jake Humeniuk, Salem, 6-3, 212, sr.; Trent Valentine, Cambridge, 5-8, 140, so.

Lineman_Mack Smith, Amanda-Clearcreek, 6-1, 265, sr.; Terry Adkins, Lisbon Beaver, 6-2, 245, sr.; Aaron Cox, Mantua Crestwood, 6-4, 220, sr.

Quarterbacks— Mason Lydic, Peninsula Woodridge, 6-1, 190, jr.

Backs_King Alfred Sanders, Peninsula Woodridge, RB, 5-11, 195, sr.

Kicker_Noah Donatelli, Canal Fulton Northwest, 5-7, 165, sr.

Defense

Linemen_Eli Beers, Canal Fulton Northwest, 6-1, 220, jr.

Linebackers_Robert Singletary, Peninsula Woodridge, 5-9, 195, jr.

Backs_Bryan Blacka, Plain City Jonathan Alder, 5-11, 165, jr.; Pat Pelini, Youngstown Mooney, 6-1, 160, sr., Josh Fillkill, Fairview Park Fairview, 5-11, 176, sr.

Special Mention

Ethan Brechbill, Newark Licking Valley; Simon Romine, Heath; Miller Kronk, London; Zach Baker, Marengo Highland; Vinny Wisecarver, Carroll Bloom-Carroll; Gunner Babcock, Heath; Cam Ron Culver, Columbus Hartley; Jaden Manley, Columbus Hartley; Parker Black, Byesville Meadowbrook; Logan Williams, St. Clairsville; Jacob Mohler, Duncan Falls Philo; Trey Elerick, St. Clairsville; Sam Robinson, Wintersville Indian Creek; Lane Deal, Duncan Falls Philo; Zach Bigelow, St. Clairsville; Nathan Baker, Duncan Falls Philo; Jake Bernard, Steubenville; Robert Coppa, Wintersville Indian Creek; Collin Mathers, New Concord John Glenn; Freddie Plum, East Liverpool; Ny'Juan Robinson, Steubenville; Kyler Hooper, Zanesville Maysville; Brady Blattner, Byesville Meadowbrook; Michael Loy, East Liverpool; Zane Zimish, Steubenville; Wyatt Garabrandt, Gnadenhutten Indian Valley; Michael Clendenning, Lisbon Beaver; Rusty Hayhurst, Cambridge; Isaac Gill, Duncan Falls Philo; Winston Harper, Byesville Meadowbrook; Nick Scott, Steubenville; Keshun Jones, Streetsboro; Michael Belcik, Girard; Adam Sedzmak, Struthers; Kasey Kelleher, Peninsula Woodridge; Mark Waid, Girard; Rafael Morales, Hubbard; Kyle Stull, Ravenna Southeast; Dontae Craft, Peninsula Woodridge; Will Danklefsen, Cortland Lakeview; Landon Westover, Mogadore Field; Cole Pittman, Beloit West Branch; Michael Picone, Mantua Crestwood; Darrell Jackson, Youngstown Mooney; Jordan Fabry, Mantua Crestwood; Kolston Brewster, Perry; Josh Petruccelli, Perry; Andreus Harhalos, Parma Heights Holy Name; Jacob Allen, Perry; DeAri Todd, Lorain Clearview; Austin Norris, Jefferson Area; Hayden Makad, Perry; Josiah Tate, Pepper Pike Orange; Aidan McDonald, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin; Bobby Weber, LaGrange Keystone; Landon Peterson, Oberlin Firelands; Tre Snoddy, Pepper Pike Orange; Zach Sobota, Parma Heights Holy Name; Alex Sturgill, Conneaut; Kyler Stoller, LaGrange Keystone; Trey Minnich, LaGrange Keystone; Jack Stolar, Parma Heights Holy Name; Josh Peroni, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin; Jonah Pfeil, Vermilion; Richie Knowlton, Ottawa-Glandorf; Chris Deardorf, Kenton; Hunter Lacer, Oak Harbor; Brock Meyer, Bellevue; Jacob Raabe, Wauseon; Taylor Rollins, Port Clinton; Russell DeMarco, Port Clinton; Chase Reynolds, Wauseon; Nick Arnold, Ontario; Randy Hilton, Napoleon; Caleb Oberther, Oak Harbor; Bryce Ray, Bellevue; Darius Daniels, Port Clinton; Cade Marquez, Waverly; Tre Ivey, Chillicothe Unioto; Kory Proby, Washington Court House Washington; Zach Bartrum, Pomeroy Meigs; Gunnar Robinson, Waverly; Zach Carey, Chillicothe Unioto; Trevor Hicks, Washington Court House Washington; Garrett Mitchel, Circleville Logan Elm; Colin Woodside, Lancaster Fairfield Union; Logan Holbert, Circleville Logan Elm; Greg Brewer, Circleville; Dillon Steward, Washington Court House Washington; Zack Helton, Pomeroy Meigs; Tariq Gilbert, Waverly; Gage Savely, Waverly; Cameron Bryce, Chillicothe Unioto; William Ogg, Lancaster Fairfield Union; Seth Russell, New Lexington; Mike Klinedinst, Chillicothe Unioto; Jared Wycinski, New Lexington; Dawson Aichholz, Cincinnati Indian Hill; Cody Messer, Clarksville Clinton-Massie; Reed Aichholz, Cincinnati Indian Hill; Logan Alward, Middletown Madison; Max Evans, Middletown Madison; Brian Gerbus, Hamilton Badin; Dan Becker, Cincinnati Indian Hills; Ryan Friend, Middletown Madison; Marco Fiore, Cincinnati Indian Hill.
comments powered by Disqus