AP announces All-Northwest District football teams


All-Northwest District teams

COLUMBUS — The 2016 Associated Press All-Northwest District football teams, as selected by a media panel from the district:

Division I

First team

Offense

Ends: Nick Witcher, Toledo Whitmer, 6-feet-3, 190 pounds, senior. Linemen: Lance Hale, Toledo Whitmer, 5-10, 210, sr.; Jahneil Douglas, Toledo Start, 6-4, 255, sr. Quarterback: Riley Keller, Toledo Whitmer, 6-1, 180, fr. Backs: Stephon Watson, Toledo Start, 5-10, 210, sr. Kicker: Chase Wilcox, Findlay, 5-9, 140, jr.

Defense

Linemen: Kyle Walsh, Toledo Whitmer, 6-2, 220, sr. Linebackers: Kaleb Breitner, Toledo Whitmer, 6-3, 185, jr.; Cam Dillon, Findlay, 6-2, 180, jr.; David Smith, Toledo Start, 5-10, 210, sr. Backs: Kyle Nunn, Findlay, 6-3, 200, sr.; Zach Kubicki, Toledo Whitmer, 5-11, 180, sr.; Brandon Armstrong, Findlay, 5-8, 150, sr.; Sam Stickles, Toledo Whitmer, 5-10, 180, jr.; Jacob Boling, Toledo Start, 6-0, 195, jr.

Honorable Mention

Mitchell Hucke, Findlay; Tre Miller, Findlay; Sam Kovaleski, Findlay; D’on Stinson, Findlay; K’juan Chandler, Toledo Start; Zack Penrice, Toledo Start; Malik Moore, Toledo Whitmer; Adam Hem, Toledo Whitmer; Cavon Butler, Toledo Whitmer.

No offensive or defensive player of the years or coach of the year selected.

Division II

First team

Offense

Ends: Lamar Witcher, Holland Springfield, 5-11, 180, sr.; Noah Lenz, Perrysburg, 5-8, 155, sr.; Keaton Upshaw, Lima Senior, 6-8, 220, jr. Linemen: Mitch Berg, Toledo St. John’s, 6-6, 292, sr.; Joe Young, Holland Springfield, 6-3, 245, sr.; Cole Ragan, Whitehouse Anthony Wayne, 6-2, 249, jr.; Montrell Caldwell, Mansfield Senior, 6-0, 265, jr.; Darius Collins, Lima Senior, 6-2, 295, sr. Quarterback: A.J. Gucciardo, Holland Springfield, 6-0, 165, so. Backs: Evan Brown, Whitehouse Anthony Wayne, 6-0, 195, sr.; Brian Benson, Mansfield Senior, 5-9, 190, sr.; Jaden Walker, Lima Senior, 6-0, 185, sr. Kicker: Kyle Rhonehouse, Whitehouse Anthony Wayne, 6-2, 175, so.

Defense

Linemen: Bryan Rogers, Holland Springfield, 5-10, 235, sr.; Dawson Zaleski, Whitehouse Anthony Wayne, 6-3, 233, jr.; Shawn Newsome, Fremont Ross, 6-0, 210, jr. Linebackers: Dallas Gant, Toledo St. John’s, 6-3, 208, jr.; Johnny Rupp, Whitehouse Anthony Wayne, 6-0, 215, sr.; Jackson Klusmeyer, Perrysburg, 6-0, 210, sr.; Tim Selhorst, Perrysburg, 6-0, 185, sr. Backs: Tycen Anderson, Toledo St. John’s, 6-3, 184, sr.; Trey Mathena, Toledo Waite, 5-9, 170, so.; Tre’suan Windham, Mansfield Senior, 5-9, 165, so.; Kevontae Tyson, Lima Senior, 6-1, 160, jr. Punter: Noah Hotz, Fremont Ross, 5-11, 160, so.

Offensive player of the year: Brian Benson, Mansfield Senior

Defensive player of the year: Johnny Rupp, Whitehouse Anthony Wayne

Coach of the year: Andy Brungard, Whitehouse Anthony Wayne

Second team

Offense

Ends: Bryce Mitchell, Toledo Bowsher, 6-4, 210, sr.; LaKeith Jackson, Holland Springfield, 5-10, 170, jr. Linemen: Tyler Long, Holland Springfield, 6-4, 265, jr.; Austin Beier, Toledo St. John’s, 6-5, 250, jr.; Nate Mayle, Fremont Ross, 6-3, 285, sr.; Devin Brandin, Toledo Bowsher, 5-10, 190, sr.; Pernell Fountain, Holland Springfield, 6-4, 240, sr. Quarterback: Ronnie Sanders, Toledo Waite, 6-4, 170, sr. Backs: Tyler Turner, Toledo St. John’s, 5-8, 205, sr.; Bryant Koback, Holland Springfield, 6-0, 205, sr.

Defense

Linemen: Chase Newton, Perrysburg, 6-0, 215, sr.; Khalil Frames, Toledo Bowsher, 6-0, 215, jr.; Taevion Cummings, Toledo Waite, 6-4, 265, jr.; Brandon Myers, Mansfield Senior, 6-1, 250, sr. Linebackers: Logan Hillesheim, Toledo St. John’s, 5-11, 215, sr.; Tylin McCulley, Toledo Bowsher, 6-0, 210, sr.; Mickey Wiseman, Oregon Clay, 6-1, 195, sr. Backs: Dane Hullibarger, Sylvania Northview, 6-1, 175, jr.; Eric Morant, Toledo Bowsher, 5-9, 150, jr.; Keith Holmes, Toledo St. Francis, 6-1, 225, jr. Punter: Brad Tanner, Whitehouse Anthony Wayne, 6-3, 180, sr.

Honorable Mention

Trey Reddick, Oregon Clay; Trevor Hartbarger, Sylvania Northview; Jessup Pawelczyk, Sylvania Northview; Marty Hofbauer, Sylvania Northview; Martwan Barringer, Toledo Bowsher; David Goben, Toledo Bowsher; Tyler Payton, Toledo Bowsher; Garrett Culkowski, Toledo St. Francis; Joe Fretti, Toledo St. John’s; Anthony Huff, Toledo Waite; LaMarcus Neal, Toledo Waite; Nolan Anderson, Whitehouse Anthony Wayne; Ryan Connelly, Whitehouse Anthony Wayne; Roger Burling, Fremont Ross; Jacob Schott, Fremont Ross.

Division III

First team

Offense

Ends: Cavon Croom, Sandusky, 6-0, 175, sr.; Tanner Davenport, Clyde, 6-0, 180, sr.; John Wolfe, Ashland, 6-0, 175, sr. Linemen: Nik Pruss, Toledo Central Catholic, 6-1, 250, sr.; Ja’Mez Young, Sandusky, 5-10, 254, sr.; John Valentine, Ashland, 6-2, 315, jr.; Joey Morlino, St. Marys, 6-2, 220, sr.; Ryan Lowden, Wapakoneta, 5-8, 225, sr. Quarterback: Ja’Vez Alexander, Sandusky, 6-3, 188, jr. Backs: Michael Warren, Toledo Central Catholic, 5-10, 210, sr.; Marcellus Hunt, Woodward, 6-0, 180, sr.; Eric Spicer, St. Marys, 5-9, 170, sr. Kicker: Tristan Meyer, Wapakoneta, 6-0, 170, sr.

Defense

Linemen: James Hudson, Toledo Central Catholic, 6-5, 280, sr.; Jeremy Christoff, Bowling Green, 6-2, 215, sr.; Shayne Work, Sandusky, 5-11, 241, sr.; Aidan Ammons, Lexington, 6-2, 195, sr.; Matt Patten, St. Marys, 6-2, 240, sr. Linebackers: Dallas Fields, Toledo Central Catholic, 6-1, 215, jr.; Keysean Amison, Sandusky Perkins, 5-10, 185, sr.; T.J. Gerhardt, Lexington, 5-9, 195, sr.; Landon Hall, Wapakoneta, 6-2, 200, sr. Backs: Conner Long, Clyde, 5-11, 177, jr.; Cade Stover, Lexington, 6-4, 200, so.; Dustin Howell, St. Marys, 6-2, 175, sr.; Maddux Liles, Wapakoneta, 5-10, 175, sr. Punter: Griffin Rinner, Norwalk, 5-11, 185, sr.

Offensive player of the year: Michael Warren, Toledo Central Catholic

Defensive player of the year: T.J. Gerhardt, Lexington

Coach of the year: Greg Dempsey, Toledo Central Catholic

Second team

Offense

Ends: Blake Obringer, Norwalk, 6-2, 165, sr.; A.J. Nickoli, Lexington, 6-0, 175, sr.; Cole Harmon, Elida, 5-9, 170, jr. Linemen: Conner Ashman, Bowling Green, 6-2, 185, sr.; Antonio Adams, Toledo Woodward, 6-0, 270, sr.; Evan Sparks, Sandusky Perkins, 6-2, 215, sr.; Tyler Newlan, Ashland, 5-11, 245, sr.; Jonathan Peterson, St. Marys, 6-0, 210, sr. Quarterback: Lucas Nicely, Clyde, 5-9, 150, sr.; Keagan Armitage, Ashland, 6-2, 185, jr. Backs: Frank Sewell, Clyde, 5-10, 185, sr.; Hunter Biddle, Lexington, 6-0, 170, sr.; Ryan Harter, Celina, 5-8, 180, sr. Kicker: Bryce Stormer, Ashland, 6-0, 165, sr.

Defense

Linemen: De’Marko Craig, Toledo Central Catholic, 6-0, 260, jr.; Ryan Kelley, Clyde, 5-10, 203, sr.; Keegan Livingston, Norwalk, 6-2, 230, sr.; Dana Shoulders, Lexington, 6-2, 210, sr.; Jake Cockerell, Wapakoneta, 6-3, 215, sr. Linebackers: Elijah Anderson, Toledo Central Catholic, 5-10, 185, sr.; Josh Jenne, Clyde, 6-2, 225, jr.; Logan Pfizenmayer, Lexington, 6-2, 210, sr.; Austin Giesige, St. Marys, 6-0, 220, jr. Backs: Braden Frederick, Defiance, 5-9, 160, sr.; Trenten Morrow, Norwalk, 6-4, 190, sr.; Peyton Smith, Elida, 5-11, 165, sr.; Julius Fisher, St. Marys, 6-1, 190, sr.

Honorable Mention:

Brandon Haraway, Norwalk; Luke Zahniser, Sandusky Perkins; Damon Montano, Clyde; Parker Reese, Clyde; Quay Brown, Sandusky; Keith Williams, Sandusky; Seth Huston, Celina; Garrett Lauth, St. Marys; William Bayham, St. Marys; Seth Vorhees, St. Marys; Grant Keith, St. Marys; Dylan Dohanos, Bowling Green; Darius Calhoun, Bowling Green; Brett Griffin, Bowling Green; Isaiah Eichler, Celina; Lance Orick, Celina; Kole Murlin, Celina; Mike Purdy, Elida; Noah Meeker, Elida; Deonovan Whitfield, Elida; Dan Unruh, Elida; Dan Tullis, Elida; Isaac McAdams, Elida; Cody Swartzmiller, Lexington; Tony Gerrell, Lexington; Tyrell Ajian, Mansfield Madison; Donquaveous Wyatt, Maumee; Jack Yeager, Maumee; Mikey Haney, Maumee; Andrew Brogan, Maumee; Max Corso, Sandusky; Michael Harper, Sandusky Perkins; Gabe Vandever, St. Marys; Reed Aller, St. Marys; Jase Bowen, Toledo Central Catholic; Isaiah Jackson, Toledo Central Catholic; Domonique Kimble, Toledo Central Catholic; Vinnie Klempner, Toledo Central Catholic; Bryce Quinlan, Toledo Central Catholic; Dru Pettigrew, Toledo Rogers; Kejuan Jones, Toledo Rogers; Ke-Shawn Jones, Toledo Rogers; Jyaire Bryant, Toledo Rogers; Burrow Alexander, Toledo Woodward; Montell Richardson, Toledo Woodward; G’nonn Caraway, Toledo Woodward; Kais Chiles, Wapakoneta; Logan Ricker, Wapakoneta.

Division IV

First team

Offense

Ends: Richie Knowlton, Ottawa-Glandorf, 6-1, 180, jr.; Dakota McPeak, Bellevue, 6-2, 170, jr.; Chris Deardorff, Kenton, 5-11, 165, sr. Linemen: Alex Hoehn, Ottawa-Glandorf, 6-4, 265, sr.; Hunter Lacer, Oak Harbor, 6-1, 225, jr.; Brock Meyer, Bellevue, 6-1, 300, sr.; Devin Williams, Shelby, 6-2, 295, sr.; Jacob Raabe, Wauseon, 6-3, 232, sr. Quarterback: Jay Kaufman, Ottawa-Glandorf, 6-4, 210, jr.; Alec Foos, Bellevue, 6-1, 190, sr. Backs: Emerson Lowe, Port Clinton, 5-9, 200, sr.; Devon Brooks, Shelby, 5-8, 173, jr. Kicker: Taylor Rollins, Port Clinton, 5-8, 150, sr.

Defense

Linemen: Derek Rose, Shelby, 6-2, 200, sr.; Alex Andrews, Napoleon, 5-10, 185, sr.; Russell DeMarco, Port Clinton, 6-2, 220, sr.; Chase Reynolds, Wauseon, 5-11, 183, sr. Linebackers: Logan Balbaugh, Ottawa-Glandorf, 6-0, 170, sr.; Nick Arnold, Ontario, 6-0, 195, sr.; Randy Hilton, Napoleon, 5-10, 188, sr.; Caleb Oberther, Oak Harbor, 5-9, 180, sr.; Bryce Ray, Bellevue, 6-1, 205, jr. Backs: Trent Basinger, Ottawa-Glandorf, 6-1, 165, sr.; Darius Daniels, Port Clinton, 5-11, 175, sr.

Offensive player of the year: Alec Foos, Bellevue

Defensive player of the year: Logan Balbaugh, Ottawa-Glandorf

Coach of the year: Erik Will, Shelby

Second team

Offense

Ends: Jayden Stanton, Fostoria, 5-10, 160, sr.; Donte McClure, Port Clinton, 5-11, 180, sr.; Carter Brooks, Shelby, 6-2, 200, jr. Linemen: Bryce Miller, Ontario, 6-0, 190, sr.; Tyler Heintz, Kenton, 6-4, 275, sr.; Brady Kuhlman, Ottawa-Glandorf, 6-0, 205, sr. Quarterback: Joey Brenner, Port Clinton, 6-5, 210, sr.; Brennan Armstrong, Shelby, 6-2, 205, jr. Backs: Shane Pack, Upper Sandusky, 6-2, 225, sr.; Connor Niese, Ottawa-Glandorf, 6-0, 170, sr. Kicker: Avery DelFavro, Napoleon, 6-4, 275, sr.

Defense

Linemen: Tyler Ebbeskotte, Ottawa-Glandorf, 6-2, 195, jr.; Thomas Phillips, Kenton, 6-6, 220, sr. Linebackers: Brendan Wilson, Wauseon, 6-1, 175, sr.; Luke Nye, Bryan, 6-1, 205, sr.; Bo Gross, Bath, 6-1, 221, sr. Backs: Alex Gerken, Napoleon, 6-0, 185, sr.; Everett Bueter, Wauseon, 6-2, 165, jr.

Honorable Mention

Treston Francis, Bellevue; Jake Holsapple, Huron; Phillip Jones, Huron; Jake Ortman, Huron; Brandon Dowell, Huron; Chris Davis, Huron; Quan Jackson, Ontario; Skylar Garcia, Fostoria; Travis Thompson, Upper Sandusky; Lane Good, Napoleon; Sam Meece, Napoleon; Tyler Stuber, Napoleon; Brett Llewellyn, Ottawa-Glandorf; Junior Martinez, Wauseon; Trent Hites, Kenton; Owen Newlove, Wauseon.

Division V

First team

Offense

Ends: Gunnar Oakes, Swanton, 6-5, 210, sr.; Neal Muhlenkamp, Coldwater, 6-2, 190, sr. Linemen: A.J. Dobbins, Liberty-Benton, 5-10, 205, sr.; Zach Dziengelewski, Swanton, 6-4, 265, sr.; Tyler Tudor, Pemberville Eastwood, 6-0, 233, sr.; Jacob Schimming, Rossford, 5-11, 230, sr.; Nick Frederick, Milan Edison, 6-0, 200, sr. Quarterback: Austin May, Liberty-Benton, 6-2, 193, jr.; Dylan Thobe, Coldwater, 6-4, 180, sr. Tight end: Zach Klosterman, Coldwater, 6-5, 200 sr. Backs: Sam Stoll, Milan Edison, 6-1, 190, jr.; Ian Downard, Pemberville Eastwood, 5-8, 192, jr.; Preston Ingol, Paulding, 5-6, 165, sr. Kicker: Connor Moreton, Galion, 6-1, 165, sr.; Nick Koback, Swanton, 5-8, 150, sr.

Defense

Linemen: Andrew Siefring, Coldwater, 6-1, 185, sr.; Aaron Hazlett, Swanton, 6-5, 285, sr.; Antonio Salinas, Pemberville Eastwood, 6-0, 194, jr.; Matt Herrick, Genoa, 6-1, 215, sr. Linebackers: Clay Lenhart, Liberty-Benton, 5-10, 170, sr.; Tyler Schmeltz, Pemberville Eastwood, 5-9, 170, jr.; Dalton Burns, Milan Edison, 5-11, 165, sr. Backs: Jonathon Shanks, Swanton, 6-2, 170, sr.; Cade Boos, Pemberville Eastwood, 5-11, 164, jr.; Bryce Ostheimer, Milan Edison, 6-1, 170, sr.; Josiah Bradfield, Genoa, 6-0, 175, jr.

Offensive player of the year: Sam Stoll, Milan Edison

Defensive player of the year: Andrew Siefring, Coldwater

Coach of the year: Chip Otten, Coldwater

Second team

Offense

Ends: Will Varner, Otsego, 6-1, 185, jr.; Jacob Perry, Rossford, 5-11, 165, sr. Linemen: Troy Sanning, Coldwater, 6-2, 215, sr.; Ben Burke, Swanton, 6-0, 230, sr.; Lane Gerschutz, Otsego, 5-10, 185, sr.; Logan Collins, Milan Edison, 6-0, 240, jr. Quarterback: Marek Spiess, Swanton, 6-2, 200, jr.; Cody Orr, Rossford, 6-1, 180, sr. Backs: Michael Lawniczak, Swanton, 5-10, 185, so.; Matt Bradfield, Genoa, 6-1, 195, sr. Kicker: James Hill, Milan Edison, 6-3, 170, jr.; Eli Heaster, Liberty-Benton, 6-2, 166, so.

Defense

Linemen: Jimmy Urias, Millbury Lake, 6-3, 285, sr.; Alex Neuberger, Milan Edison, 6-0, 160, sr.; Andrew Bench, Genoa, 6-4, 215, so. Linebackers: Zach Perry, Rossford, 6-1, 160, jr.; Alex Hodulik, Genoa, 5-11, 195, sr. Backs: Nic Rodriguez, Archbold, 5-6, 150, jr.; Reed Jackson, Rossford, 6-0, 160, sr.; Alex Ross, Pemberville Eastwood, 5-9, 156, jr.; Christian Reed, Bellville Clear Fork, 5-11, 175, sr.

Honorable Mention

Braden Ehrhardt, Milan Edison; Tim Rankin, Swanton; Toby Walker, Archbold; Bryce Lyon, Bellville Clear Fork; Camden Robinette, Bellville Clear Fork; Conor Greer, Liberty-Benton; Chris Pickett, Rossford; Dalton Limes, Ostego.

Division VI

First team

Offense

Ends: Jacob Miller, Ayersville, 6-1, 175, sr.; Jeff Dunsmore, Oregon Cardinal Stritch, 6-1, 170, jr.; Caleb Smelcer, Allen East, 6-0, 180, sr.; Braxton Fasone, Van Buren, 6-4, 225, sr. Linemen: Luke Moorman, Marion Local, 6-0, 230, sr.; Rece Roney, Columbus Grove, 6-3, 270, sr.; Nick Freewalt, Spencerville, 6-2, 265, sr.; Chase Harman, Delphos Jefferson, 6-1, 245, sr.; Caleb Stone, Bucyrus Wynford, 5-10, 225, jr.; Dakota Schweitzer, Ayersville, 5-10, 218, sr.; Damian Lanzer, Patrick Henry, 5-11, 200, jr.; Dakota Slocum, Ashland Crestview, 6-1, 250, sr. Quarterback: Zach Hoffman, Bucyrus Wynford, 5-9, 165, sr.; Ryan Clark, Gibsonburg, 6-1, 210, sr. Tight end: Ethan Schlachter, Ayersville, 6-7, 188, jr. Backs: Donny Johnson, Patrick Henry, 5-8, 175, sr.; Hunter Binkley, Delphos Jefferson, 5-10, 190, sr.; Zack Carpenter, Liberty Center, 6-1, 190, sr.; Blake Treisch, North Robinson Colonel Crawford, 6-0, 200, sr. Kicker: Marcus Reeves, Defiance Tinora, 6-4, 195, sr.

Defense

Linemen: Jon Knapschaefer, Marion Local, 6-3, 200, sr.; Dakota Prichard, Spencerville, 6-3, 220, sr.; Derek Smith, Defiance Tinora, 5-11, 275, sr.; Ryan Demaline, Liberty Center, 6-2, 220, sr.; Kent Petersen, Patrick Henry, 6-1, 210, sr.; Jaylon Martinez, Ayersville, 5-8, 207, sr. Linebackers: Dauson Dales, Ayersville, 6-0, 205, sr.; Jack Homan, Marion Local, 6-3, 205, sr.; Mitch Schwieterman, St. Henry, 5-11, 190, sr.; Trey Zimmer, Patrick Henry, 5-11, 210, sr.; Christian Kahle, Liberty Center, 5-11, 185, jr.; Jonathon Racheter, Carey, 5-11, 210, sr. Backs: Jace Stockwell, Delphos Jefferson, 6-0, 185, sr.; Ryan Thobe, Marion Local, 6-1, 165, sr.; Cole Heinlen, Bucyrus Wynford, 6-2, 170, sr.; Tristen Novak, Patrick Henry, 5-11, 165, sr.; Michael Blake, Montpelier, 6-2, 165, sr. Punter: Collin Mescher, St. Henry, 6-1, 163, sr.

Offensive player of the year: Donny Johnson, Patrick Henry

Defensive player of the year: Dauson Dales, Ayersville

Coach of the year: Bill Inselmann, Patrick Henry

Second team

Offense

Ends: Gauge Sadler, Bascom Hopewell-Loudon, 6-0, 175, sr.; Eli Sinn, Haviland Wayne Trace, 6-0, 153, jr.; Harley Robinson, Bucyrus, 6-2, 165, so.; Kane Gomez, Gibsonburg, 5-8, 165, sr. Linemen: Damon Jenkins, Spencerville, 5-8, 295, sr.; Christian Dawe, Liberty Center, 5-9, 180, sr.; Nathan Bertke, Marion Local, 6-2, 270, sr.; Trent Hovis, Gibsonburg, 5-11, 250, sr.; Bram White, Attica Seneca East, 6-5, 215, sr.; Kal Harris, Patrick Henry, 5-8, 185, sr.; Jake McGuire, Ayersville, 6-0, 263, jr. Quarterback: Brennan Martin, Attica Seneca East, 6-4, 210, sr.; Drew Staczek, Oregon Cardinal Stritch, 6-0, 180, sr. Tight end: Tyler Schlarman, St. Henry, 6-0, 180, jr. Backs: Logan Graffin, Castalia Margaretta, 6-0, 190, jr.; Brock Martin, Attica Seneca East, 5-10, 175, jr.; Madison Jaso, Gibsonburg, 5-10, 190, sr.; Calvin Wilson, Spencerville, 5-8, 160, sr. Kicker: Damon Blair, Spencerville, 6-0, 140, sr.; Kasey Williams, Ayersville, 6-2, 180, sr.; Jalon Brown, Bucyrus Wynford, 5-9, 185, sr.

Defense

Linemen: Seth Hoffman, Bucyrus Wynford, 6-0, 250, jr.; Davion Tyson, Delphos Jefferson, 6-3, 210, jr.; Christian Chambers, Liberty Center, 6-1, 190, sr.; Dylan Keller, Marion Local, 5-10, 230, sr.; Jaret Tinkey, North Robinson Colonel Crawford, 6-3, 230, sr.; Brady Ferres, Attica Seneca East, 6-5, 325, sr.; Cole Draper, Sycamore Mohawk, 6-0, 185, sr. Linebackers: Jacob Settlemire, Spencerville, 5-8, 180, jr.; Cole Unrast, Marion Local, 6-2, 210, sr.; Trevor Mack, Northwood, 5-10, 180, sr.; Colton Campbell, Ashland Crestview, 5-11, 220, sr.; Trevor Shawber, North Robinson Colonel Crawford, 5-10, 210, jr.; Brendan Dingus, Defiance Tinora, 6-0, 210, jr. Backs: Zane Peterson, Liberty Center, 5-9, 170, sr.; Jacob Molnar, New London, 6-0, 190, sr.; Gavin Woods, Carey, 6-2, 175, sr.; Garrett Dudley, Ashland Crestview, 6-1, 165, jr.; Timmy Timbrook, Sherwood Fairview, 5-9, 165, sr. Punter: Bo Smith, Attica Seneca East, 5-10, 200, jr.

Honorable Mention

Thomas Williams, Lima Central Catholic; Blake Hoyng, St. Henry; Luke Breininger, Sherwood Fairview; Caden May, Parkway; Ben Goins, Northwood; C.J. Roth, Montpelier; Jacob Leal, Van Buren; Nate Moeller, Marion Local; Dalton Dachenhaus, Defiance Tinora; Corey Backhaus, Defiance Tinora; Nick Bonnette, Northwood; Simon Kromer, Castalia Margaretta; Bryce Graffin, Castalia Margaretta; Brenen Auer, Delphos Jefferson; Parker Brown, Sycamore Mohawk; Drew Reiss, Delphos Jefferson; Cody Dickson, Spencerville; RJ Addington, Ayersville; North West, Liberty Center; Addison Weaver, Gibsonburg; Christian Vickers, Northwood; Ethan Daub, Willard; Jake Gerlak, New London; Bill Woodmancy, New London; Jacob Molnar, New London; Josh Fries, Collins Western Reserve; Luke Buck, Collins Western Reserve; Tyler Yarber, Collins Western Reserve; Gavin Lewis, Bucyrus; Chandler Prise, Crestview; Jake Lohr, Colonel Crawford; Kaden Schell, Colonel Crawford; Riley Adolph, Van Buren; Clay Noblit, Van Buren; Devon Orwick, Carey; Brent Mullholand, Carey; Cody Luzader, Carey; Trent Ardner, Bascom Hopewell-Loudon; Tristan Molotla, Bascom Hopewell-Loudon; Tyler Arman, Northwood; Peter Boice, Toledo Ottawa Hills; Danny Bowerman, Seneca East; Nick Theis, Mohawk; Chris Picker, Spencerville; Sammy Santaguida, Lima Central Catholic; Matthew Heider, Lima Central Catholic; Blaine Blankenship, Lafayette Allen East; Lucas Streacker, Kansas Lakota; Ian Taylor, Gibsonburg; Brandon Hayes, Northwood; Storm Miller, Sherwood Fairview; Jesse Beverly, Delta; Bryce Cooley, Montpelier; Ryan Luttmer, St. Henry; Dylan Schreder, Ottawa Hills; DJ Wellons, Woodmore; Emil Stoller, Haviland Wayne Trace; Alec Bower, Bascon Hopewell-Loudon; Kail Fasone, Van Buren; Zack Patterson, Bucyrus; Jaccob Wolford, Delta; Emil Stoller, Haviland Wayne Trace; Storm Miller, Sherwood Fairview; Austin Bachman, Liberty Center.

Division VII

First team

Offense

Ends: Chase Sumner, Ada, 5-9, 143, jr.; Corbin Kantner, Tiffin Calvert, 6-3, 205, sr.; Zach Militello, Fremont St. Joseph, 6-0, 170, sr.; Jonathan Niemeyer, Minster, 6-3, 185, sr. Linemen: Mike Cherry, McComb, 6-5, 296, sr.; Zak Reed, Norwalk St. Paul, 5-11, 235, jr.; Rhett Roeder, Monroeville, 5-9, 160, sr.; Isaac Dorsten, Minster, 6-3, 230, sr.; Emilio DeLeon, Convoy Crestview, 6-3, 295, sr.; Jacob Arnold, Lucas, 6-0, 267, sr. Tight end: Timothy Kreeger, Delphos St. John’s, 6-8, 220, sr. Quarterback: Malachi Abbott, McComb, 6-2, 180, sr.; Jared Huelsman, Minster, 6-2, 190, jr.; Drew Kline, Convoy Crestview, 5-9, 150, so. Backs: Colton Service, Norwalk St. Paul, 5-10, 195, sr.; Will Homan, Fort Recovery, 5-8, 170, jr.; Bryce Schmiesing, Minster, 5-9, 190, sr.; Austin Sloan, Upper Scioto Valley, 5-10, 165, sr. Kicker: Drew Ronski, Tiffin Calvert, 6-0, 130, sr.

Defense

Linemen: Logan Speyer, Arlington, 6-5, 243, sr.; Matt Cherry, McComb, 6-4, 295, sr.; Jacob Robertson, Lucas, 5-10, 217, sr.; Andrew Brodman, Tiffin Calvert, 5-11, 220, sr.; Luke Nickoli, Norwalk St. Paul, 5-8, 185, jr. Linebackers: Jake Crouse, McComb, 6-0, 205, sr.; Jordan Bailey, Ada, 6-1, 190, sr.; Derek Gross, Norwalk St. Paul, 5-10, 175, sr.; Logan Neidhardt, Hicksville, 6-1, 225, sr. Backs: Cam Morris, McComb, 6-0, 155, jr.; Gage Beck, Arlington, 6-1, 165, sr.; Alex Keller, Tiffin Calvert, 6-4, 195, sr.; Conar Burns, Monroeville, 5-11, 160, sr. Punter: Carter Nofziger, Pandora-Gilboa, 6-0, 185, jr.

Offensive player of the year: Malachi Abbott, McComb

Defensive player of the year: Derek Gross, Norwalk St. Paul

Coach of the year: Keith Mora, Danbury

Second team

Offense

Ends: Cole Rieman, Leipsic, 5-11, 152, so.; Kobe Glover, Lima Perry, 6-4, 210, sr.; Chase Rose, Upper Scioto Valley, 6-3, 200, sr.; Payton Tunis, Hicksville, 5-8, 146, jr. Linemen: Jordan Berger, Leipsic, 6-3, 240, sr.; Drew Begg, Arlington, 5-10, 181, sr.; Chris Link, Fort Recovery, 6-0, 247, sr.; Dominic Bickley, Tiffin Calvert, 6-6, 335, sr.; Dakota Dunifon, Upper Scioto Valley, 6-1, 220, jr.; Salvador Avalos, Hicksville, 5-10, 195, sr. Quarterback: Seth Conley, Ada, 5-11, 180, jr.; Jacob Greer, Hicksville, 6-1, 190, jr. Backs: Blake Anderson, Monroeville, 5-11, 190, sr.; Sam Tyson, Danbury, 5-9, 155, sr.; Aaron Reindel, Delphos St. John’s, 5-10, 180, sr.; Derek Blue, Edgerton, 5-10, 175, sr. Kicker: Joey Catalano, Norwalk St. Paul, 5-9, 145, jr.

Defense

Linemen: Mason Klingler, Ada, 5-8, 180, sr.; Hogan Scheid, Monroeville, 6-1, 220, jr.; Andrew Stocker, Fort Recovery, 6-0, 244, jr.; Alec Ingram, Convoy Crestview, 5-8, 185, sr.; Cade McClellan, Edgerton, 6-4, 200, sr. Linebackers: Caden Schroeder, McComb, 5-10, 200, sr.; Jason Walther, Pandora-Gilboa, 6-0, 170, sr.; Trey Freytag, Upper Scioto Valley, 5-10, 225, sr.; Carter Knecht, Edgerton, 6-4, 230, sr.; Mike Taylor, Antwerp, 5-10, 186, sr. Backs: Caleb Price, Arlington, 6-3, 168, jr.; Dylan Filliator, Fremont St. Joseph, 5-9, 135, jr.; LaMonte Nichols, Lima Perry, 6-3, 170, sr.; Eric Vogt, Delphos St. John’s, 6-2, 190, sr.; Preston Klingler, Edon, 5-9, 160, sr. Punter: Kyle Schultz, Cory-Rawson, 6-0, 185, so.

Honorable Mention

Clay Wimmer, Sandusky St. Mary Central Catholic; Joe Morrow, Sandusky St. Mary Central Catholic; Chris Kuhn, Sandusky St. Mary Central Catholic; Aaron Lamoreaux, Greenwich South Central; Ben Lamoreaux, Greenwich South Central; Jason Hale, Greenwich South Central; Colton Millis, Monroeville; Ryan Watt, Monroeville; Noah Price, St. Joseph Central Catholic; Derek Rosengarten, St. Joseph Central Catholic; Jordon Hartley, St. Joseph Central Catholic; Logan Black, St. Joseph Central Catholic; Bryce Lutz, Buckeye Central; JC Clark, Crestline; Andrew Stump, Dola Hardin Northern; Gavin Lomeli, Leipsic; Kheaghan Loe, McComb; Nick McDowell, McComb; Bryce Tuttle, Rawson Cory-Rawson; Joey Luttfring, Pandora-Gilboa; Mason Warnimont, Rawson Cory-Rawson; Ethan Steiner, Pandora-Gilboa; Nathan Russell, Arlington; Grant Schroeder, Leipsic; Brayden Niese, Leipsic; Dylan Schroeder, Leipsic; A.J. Reed, Vanlue; Owen Conley, Ada; Jakob Hoschak, Ada; Park Hemminger, Tiffin Calvert; Bryce Lutz, Buckeye Central; Braden VanCleave, Convoy Crestview; Peyton Dyer, Upper Scioto Valley; Braden Miller, Edon; Josh Poulson, Antwerp; Mason Commisso, Hicksville; Timmy Thompkins, Crestline; Eli Branham, Edgerton; Jeb Grover, Lucas; Brady Rader, North Baltimore; JR Wolfe, Crestline; Plummie Gardner, Lima Perry; Josh Recker, Tiffin Calvert; Noah Brian, North Baltimore; Spencer Harrison, Fremont St. Joseph; Jordon Hartley, Fremont St. Joseph; Derek Rosengarten, Fremont St. Joseph; Logan Black, Fremont St. Joseph; Jason Moots, Upper Scioto Valley; Tanner Schroeder, McComb; Max Messick, New Bremen; Cameron Jordan, Egerton; Zakk Witte, Hicksville; Tyler Soboski, West Unity Hilltop.

COLUMBUS — Ottawa-Glandorf linebacker Logan Balbaugh and Coldwater lineman Andrew Siefring were named the defensive players of the year for Division IV and V respectively for the Northwest District in Associated Press media panel voting announced Thursday.

Coldwater’s Chip Otten was named the D-V coach of the year.

In Division II, end Keaton Upshaw, lineman Darius Collins and running back Jaden Walker from Lima Senior were named to the first team offense. The Spartans’ Kevontae Tyson made the first team defense.

In Division III, lineman Joey Morlino and running back Eric Spicer of St. Marys and lineman Ryan Lowden and kicker Tristan Meyer of Wapakoneta were selected to the first team offense. Lineman Matt Patten and back Dustin Howell of St. Marys and linebacker Landon Hall and back Maddux Liles of Wapak landed on the first team defense.

In Division IV, end Richie Knowlton, lineman Alex Hoehn and Jay Kaufman of O-G made the first team and joining Balbaugh on the first-team defense was O-G back Trent Basinger.

In Division V, joining Siefring as first team selections were offensive end Neal Muhlenkamp, quarterback Dylan Thobe and tight end Zach Klosterman from Coldwater and Paulding running back Preston Ingol.

In Division VI, Allen East end Caleb Smelcer, linemen Luke Moorman (Marion Local), Rece Roney (Columbus Grove), Nick Freewalt (Spencerville) and Chase Harman (Delphos Jefferson) and Delphos Jefferson running back Hunter Binkley were selected for the first team offense. On defense, lineman Jon Knapschaefer, linebacker Jack Homan and back Ryan Thobe of Marion Local, linebacker Mitch Schwieterman and punter Collin Mescher from St. Henry, Spencerville lineman Dakota Prichard and Delphos Jefferson back Jace Stockwell made the first team.

In Division VII, Ada end Chase Sumner, end Jonathan Niemeyer, lineman Isaac Dorsten, quarterback Jared Huelsman and running back Bryce Schmiesing from Minster, lineman Emilio DeLeon and quarterback Drew Kline from Crestview, tight end Timothy Kreeger from Delphos St. John’s, Fort Recovery running back Will Homan and Upper Scioto Valley running back Austin Sloan were picked for the first team offense. On defense, Ada linebacker Jordan Bailey and Pandora-Gilboa punter Carter Nofziger landed on the first team defense.

See the entire list of all-district selections on 3C.

All-Northwest District teams

COLUMBUS — The 2016 Associated Press All-Northwest District football teams, as selected by a media panel from the district:

Division I

First team

Offense

Ends: Nick Witcher, Toledo Whitmer, 6-feet-3, 190 pounds, senior. Linemen: Lance Hale, Toledo Whitmer, 5-10, 210, sr.; Jahneil Douglas, Toledo Start, 6-4, 255, sr. Quarterback: Riley Keller, Toledo Whitmer, 6-1, 180, fr. Backs: Stephon Watson, Toledo Start, 5-10, 210, sr. Kicker: Chase Wilcox, Findlay, 5-9, 140, jr.

Defense

Linemen: Kyle Walsh, Toledo Whitmer, 6-2, 220, sr. Linebackers: Kaleb Breitner, Toledo Whitmer, 6-3, 185, jr.; Cam Dillon, Findlay, 6-2, 180, jr.; David Smith, Toledo Start, 5-10, 210, sr. Backs: Kyle Nunn, Findlay, 6-3, 200, sr.; Zach Kubicki, Toledo Whitmer, 5-11, 180, sr.; Brandon Armstrong, Findlay, 5-8, 150, sr.; Sam Stickles, Toledo Whitmer, 5-10, 180, jr.; Jacob Boling, Toledo Start, 6-0, 195, jr.

Honorable Mention

Mitchell Hucke, Findlay; Tre Miller, Findlay; Sam Kovaleski, Findlay; D’on Stinson, Findlay; K’juan Chandler, Toledo Start; Zack Penrice, Toledo Start; Malik Moore, Toledo Whitmer; Adam Hem, Toledo Whitmer; Cavon Butler, Toledo Whitmer.

No offensive or defensive player of the years or coach of the year selected.

Division II

First team

Offense

Ends: Lamar Witcher, Holland Springfield, 5-11, 180, sr.; Noah Lenz, Perrysburg, 5-8, 155, sr.; Keaton Upshaw, Lima Senior, 6-8, 220, jr. Linemen: Mitch Berg, Toledo St. John’s, 6-6, 292, sr.; Joe Young, Holland Springfield, 6-3, 245, sr.; Cole Ragan, Whitehouse Anthony Wayne, 6-2, 249, jr.; Montrell Caldwell, Mansfield Senior, 6-0, 265, jr.; Darius Collins, Lima Senior, 6-2, 295, sr. Quarterback: A.J. Gucciardo, Holland Springfield, 6-0, 165, so. Backs: Evan Brown, Whitehouse Anthony Wayne, 6-0, 195, sr.; Brian Benson, Mansfield Senior, 5-9, 190, sr.; Jaden Walker, Lima Senior, 6-0, 185, sr. Kicker: Kyle Rhonehouse, Whitehouse Anthony Wayne, 6-2, 175, so.

Defense

Linemen: Bryan Rogers, Holland Springfield, 5-10, 235, sr.; Dawson Zaleski, Whitehouse Anthony Wayne, 6-3, 233, jr.; Shawn Newsome, Fremont Ross, 6-0, 210, jr. Linebackers: Dallas Gant, Toledo St. John’s, 6-3, 208, jr.; Johnny Rupp, Whitehouse Anthony Wayne, 6-0, 215, sr.; Jackson Klusmeyer, Perrysburg, 6-0, 210, sr.; Tim Selhorst, Perrysburg, 6-0, 185, sr. Backs: Tycen Anderson, Toledo St. John’s, 6-3, 184, sr.; Trey Mathena, Toledo Waite, 5-9, 170, so.; Tre’suan Windham, Mansfield Senior, 5-9, 165, so.; Kevontae Tyson, Lima Senior, 6-1, 160, jr. Punter: Noah Hotz, Fremont Ross, 5-11, 160, so.

Offensive player of the year: Brian Benson, Mansfield Senior

Defensive player of the year: Johnny Rupp, Whitehouse Anthony Wayne

Coach of the year: Andy Brungard, Whitehouse Anthony Wayne

Second team

Offense

Ends: Bryce Mitchell, Toledo Bowsher, 6-4, 210, sr.; LaKeith Jackson, Holland Springfield, 5-10, 170, jr. Linemen: Tyler Long, Holland Springfield, 6-4, 265, jr.; Austin Beier, Toledo St. John’s, 6-5, 250, jr.; Nate Mayle, Fremont Ross, 6-3, 285, sr.; Devin Brandin, Toledo Bowsher, 5-10, 190, sr.; Pernell Fountain, Holland Springfield, 6-4, 240, sr. Quarterback: Ronnie Sanders, Toledo Waite, 6-4, 170, sr. Backs: Tyler Turner, Toledo St. John’s, 5-8, 205, sr.; Bryant Koback, Holland Springfield, 6-0, 205, sr.

Defense

Linemen: Chase Newton, Perrysburg, 6-0, 215, sr.; Khalil Frames, Toledo Bowsher, 6-0, 215, jr.; Taevion Cummings, Toledo Waite, 6-4, 265, jr.; Brandon Myers, Mansfield Senior, 6-1, 250, sr. Linebackers: Logan Hillesheim, Toledo St. John’s, 5-11, 215, sr.; Tylin McCulley, Toledo Bowsher, 6-0, 210, sr.; Mickey Wiseman, Oregon Clay, 6-1, 195, sr. Backs: Dane Hullibarger, Sylvania Northview, 6-1, 175, jr.; Eric Morant, Toledo Bowsher, 5-9, 150, jr.; Keith Holmes, Toledo St. Francis, 6-1, 225, jr. Punter: Brad Tanner, Whitehouse Anthony Wayne, 6-3, 180, sr.

Honorable Mention

Trey Reddick, Oregon Clay; Trevor Hartbarger, Sylvania Northview; Jessup Pawelczyk, Sylvania Northview; Marty Hofbauer, Sylvania Northview; Martwan Barringer, Toledo Bowsher; David Goben, Toledo Bowsher; Tyler Payton, Toledo Bowsher; Garrett Culkowski, Toledo St. Francis; Joe Fretti, Toledo St. John’s; Anthony Huff, Toledo Waite; LaMarcus Neal, Toledo Waite; Nolan Anderson, Whitehouse Anthony Wayne; Ryan Connelly, Whitehouse Anthony Wayne; Roger Burling, Fremont Ross; Jacob Schott, Fremont Ross.

Division III

First team

Offense

Ends: Cavon Croom, Sandusky, 6-0, 175, sr.; Tanner Davenport, Clyde, 6-0, 180, sr.; John Wolfe, Ashland, 6-0, 175, sr. Linemen: Nik Pruss, Toledo Central Catholic, 6-1, 250, sr.; Ja’Mez Young, Sandusky, 5-10, 254, sr.; John Valentine, Ashland, 6-2, 315, jr.; Joey Morlino, St. Marys, 6-2, 220, sr.; Ryan Lowden, Wapakoneta, 5-8, 225, sr. Quarterback: Ja’Vez Alexander, Sandusky, 6-3, 188, jr. Backs: Michael Warren, Toledo Central Catholic, 5-10, 210, sr.; Marcellus Hunt, Woodward, 6-0, 180, sr.; Eric Spicer, St. Marys, 5-9, 170, sr. Kicker: Tristan Meyer, Wapakoneta, 6-0, 170, sr.

Defense

Linemen: James Hudson, Toledo Central Catholic, 6-5, 280, sr.; Jeremy Christoff, Bowling Green, 6-2, 215, sr.; Shayne Work, Sandusky, 5-11, 241, sr.; Aidan Ammons, Lexington, 6-2, 195, sr.; Matt Patten, St. Marys, 6-2, 240, sr. Linebackers: Dallas Fields, Toledo Central Catholic, 6-1, 215, jr.; Keysean Amison, Sandusky Perkins, 5-10, 185, sr.; T.J. Gerhardt, Lexington, 5-9, 195, sr.; Landon Hall, Wapakoneta, 6-2, 200, sr. Backs: Conner Long, Clyde, 5-11, 177, jr.; Cade Stover, Lexington, 6-4, 200, so.; Dustin Howell, St. Marys, 6-2, 175, sr.; Maddux Liles, Wapakoneta, 5-10, 175, sr. Punter: Griffin Rinner, Norwalk, 5-11, 185, sr.

Offensive player of the year: Michael Warren, Toledo Central Catholic

Defensive player of the year: T.J. Gerhardt, Lexington

Coach of the year: Greg Dempsey, Toledo Central Catholic

Second team

Offense

Ends: Blake Obringer, Norwalk, 6-2, 165, sr.; A.J. Nickoli, Lexington, 6-0, 175, sr.; Cole Harmon, Elida, 5-9, 170, jr. Linemen: Conner Ashman, Bowling Green, 6-2, 185, sr.; Antonio Adams, Toledo Woodward, 6-0, 270, sr.; Evan Sparks, Sandusky Perkins, 6-2, 215, sr.; Tyler Newlan, Ashland, 5-11, 245, sr.; Jonathan Peterson, St. Marys, 6-0, 210, sr. Quarterback: Lucas Nicely, Clyde, 5-9, 150, sr.; Keagan Armitage, Ashland, 6-2, 185, jr. Backs: Frank Sewell, Clyde, 5-10, 185, sr.; Hunter Biddle, Lexington, 6-0, 170, sr.; Ryan Harter, Celina, 5-8, 180, sr. Kicker: Bryce Stormer, Ashland, 6-0, 165, sr.

Defense

Linemen: De’Marko Craig, Toledo Central Catholic, 6-0, 260, jr.; Ryan Kelley, Clyde, 5-10, 203, sr.; Keegan Livingston, Norwalk, 6-2, 230, sr.; Dana Shoulders, Lexington, 6-2, 210, sr.; Jake Cockerell, Wapakoneta, 6-3, 215, sr. Linebackers: Elijah Anderson, Toledo Central Catholic, 5-10, 185, sr.; Josh Jenne, Clyde, 6-2, 225, jr.; Logan Pfizenmayer, Lexington, 6-2, 210, sr.; Austin Giesige, St. Marys, 6-0, 220, jr. Backs: Braden Frederick, Defiance, 5-9, 160, sr.; Trenten Morrow, Norwalk, 6-4, 190, sr.; Peyton Smith, Elida, 5-11, 165, sr.; Julius Fisher, St. Marys, 6-1, 190, sr.

Honorable Mention:

Brandon Haraway, Norwalk; Luke Zahniser, Sandusky Perkins; Damon Montano, Clyde; Parker Reese, Clyde; Quay Brown, Sandusky; Keith Williams, Sandusky; Seth Huston, Celina; Garrett Lauth, St. Marys; William Bayham, St. Marys; Seth Vorhees, St. Marys; Grant Keith, St. Marys; Dylan Dohanos, Bowling Green; Darius Calhoun, Bowling Green; Brett Griffin, Bowling Green; Isaiah Eichler, Celina; Lance Orick, Celina; Kole Murlin, Celina; Mike Purdy, Elida; Noah Meeker, Elida; Deonovan Whitfield, Elida; Dan Unruh, Elida; Dan Tullis, Elida; Isaac McAdams, Elida; Cody Swartzmiller, Lexington; Tony Gerrell, Lexington; Tyrell Ajian, Mansfield Madison; Donquaveous Wyatt, Maumee; Jack Yeager, Maumee; Mikey Haney, Maumee; Andrew Brogan, Maumee; Max Corso, Sandusky; Michael Harper, Sandusky Perkins; Gabe Vandever, St. Marys; Reed Aller, St. Marys; Jase Bowen, Toledo Central Catholic; Isaiah Jackson, Toledo Central Catholic; Domonique Kimble, Toledo Central Catholic; Vinnie Klempner, Toledo Central Catholic; Bryce Quinlan, Toledo Central Catholic; Dru Pettigrew, Toledo Rogers; Kejuan Jones, Toledo Rogers; Ke-Shawn Jones, Toledo Rogers; Jyaire Bryant, Toledo Rogers; Burrow Alexander, Toledo Woodward; Montell Richardson, Toledo Woodward; G’nonn Caraway, Toledo Woodward; Kais Chiles, Wapakoneta; Logan Ricker, Wapakoneta.

Division IV

First team

Offense

Ends: Richie Knowlton, Ottawa-Glandorf, 6-1, 180, jr.; Dakota McPeak, Bellevue, 6-2, 170, jr.; Chris Deardorff, Kenton, 5-11, 165, sr. Linemen: Alex Hoehn, Ottawa-Glandorf, 6-4, 265, sr.; Hunter Lacer, Oak Harbor, 6-1, 225, jr.; Brock Meyer, Bellevue, 6-1, 300, sr.; Devin Williams, Shelby, 6-2, 295, sr.; Jacob Raabe, Wauseon, 6-3, 232, sr. Quarterback: Jay Kaufman, Ottawa-Glandorf, 6-4, 210, jr.; Alec Foos, Bellevue, 6-1, 190, sr. Backs: Emerson Lowe, Port Clinton, 5-9, 200, sr.; Devon Brooks, Shelby, 5-8, 173, jr. Kicker: Taylor Rollins, Port Clinton, 5-8, 150, sr.

Defense

Linemen: Derek Rose, Shelby, 6-2, 200, sr.; Alex Andrews, Napoleon, 5-10, 185, sr.; Russell DeMarco, Port Clinton, 6-2, 220, sr.; Chase Reynolds, Wauseon, 5-11, 183, sr. Linebackers: Logan Balbaugh, Ottawa-Glandorf, 6-0, 170, sr.; Nick Arnold, Ontario, 6-0, 195, sr.; Randy Hilton, Napoleon, 5-10, 188, sr.; Caleb Oberther, Oak Harbor, 5-9, 180, sr.; Bryce Ray, Bellevue, 6-1, 205, jr. Backs: Trent Basinger, Ottawa-Glandorf, 6-1, 165, sr.; Darius Daniels, Port Clinton, 5-11, 175, sr.

Offensive player of the year: Alec Foos, Bellevue

Defensive player of the year: Logan Balbaugh, Ottawa-Glandorf

Coach of the year: Erik Will, Shelby

Second team

Offense

Ends: Jayden Stanton, Fostoria, 5-10, 160, sr.; Donte McClure, Port Clinton, 5-11, 180, sr.; Carter Brooks, Shelby, 6-2, 200, jr. Linemen: Bryce Miller, Ontario, 6-0, 190, sr.; Tyler Heintz, Kenton, 6-4, 275, sr.; Brady Kuhlman, Ottawa-Glandorf, 6-0, 205, sr. Quarterback: Joey Brenner, Port Clinton, 6-5, 210, sr.; Brennan Armstrong, Shelby, 6-2, 205, jr. Backs: Shane Pack, Upper Sandusky, 6-2, 225, sr.; Connor Niese, Ottawa-Glandorf, 6-0, 170, sr. Kicker: Avery DelFavro, Napoleon, 6-4, 275, sr.

Defense

Linemen: Tyler Ebbeskotte, Ottawa-Glandorf, 6-2, 195, jr.; Thomas Phillips, Kenton, 6-6, 220, sr. Linebackers: Brendan Wilson, Wauseon, 6-1, 175, sr.; Luke Nye, Bryan, 6-1, 205, sr.; Bo Gross, Bath, 6-1, 221, sr. Backs: Alex Gerken, Napoleon, 6-0, 185, sr.; Everett Bueter, Wauseon, 6-2, 165, jr.

Honorable Mention

Treston Francis, Bellevue; Jake Holsapple, Huron; Phillip Jones, Huron; Jake Ortman, Huron; Brandon Dowell, Huron; Chris Davis, Huron; Quan Jackson, Ontario; Skylar Garcia, Fostoria; Travis Thompson, Upper Sandusky; Lane Good, Napoleon; Sam Meece, Napoleon; Tyler Stuber, Napoleon; Brett Llewellyn, Ottawa-Glandorf; Junior Martinez, Wauseon; Trent Hites, Kenton; Owen Newlove, Wauseon.

Division V

First team

Offense

Ends: Gunnar Oakes, Swanton, 6-5, 210, sr.; Neal Muhlenkamp, Coldwater, 6-2, 190, sr. Linemen: A.J. Dobbins, Liberty-Benton, 5-10, 205, sr.; Zach Dziengelewski, Swanton, 6-4, 265, sr.; Tyler Tudor, Pemberville Eastwood, 6-0, 233, sr.; Jacob Schimming, Rossford, 5-11, 230, sr.; Nick Frederick, Milan Edison, 6-0, 200, sr. Quarterback: Austin May, Liberty-Benton, 6-2, 193, jr.; Dylan Thobe, Coldwater, 6-4, 180, sr. Tight end: Zach Klosterman, Coldwater, 6-5, 200 sr. Backs: Sam Stoll, Milan Edison, 6-1, 190, jr.; Ian Downard, Pemberville Eastwood, 5-8, 192, jr.; Preston Ingol, Paulding, 5-6, 165, sr. Kicker: Connor Moreton, Galion, 6-1, 165, sr.; Nick Koback, Swanton, 5-8, 150, sr.

Defense

Linemen: Andrew Siefring, Coldwater, 6-1, 185, sr.; Aaron Hazlett, Swanton, 6-5, 285, sr.; Antonio Salinas, Pemberville Eastwood, 6-0, 194, jr.; Matt Herrick, Genoa, 6-1, 215, sr. Linebackers: Clay Lenhart, Liberty-Benton, 5-10, 170, sr.; Tyler Schmeltz, Pemberville Eastwood, 5-9, 170, jr.; Dalton Burns, Milan Edison, 5-11, 165, sr. Backs: Jonathon Shanks, Swanton, 6-2, 170, sr.; Cade Boos, Pemberville Eastwood, 5-11, 164, jr.; Bryce Ostheimer, Milan Edison, 6-1, 170, sr.; Josiah Bradfield, Genoa, 6-0, 175, jr.

Offensive player of the year: Sam Stoll, Milan Edison

Defensive player of the year: Andrew Siefring, Coldwater

Coach of the year: Chip Otten, Coldwater

Second team

Offense

Ends: Will Varner, Otsego, 6-1, 185, jr.; Jacob Perry, Rossford, 5-11, 165, sr. Linemen: Troy Sanning, Coldwater, 6-2, 215, sr.; Ben Burke, Swanton, 6-0, 230, sr.; Lane Gerschutz, Otsego, 5-10, 185, sr.; Logan Collins, Milan Edison, 6-0, 240, jr. Quarterback: Marek Spiess, Swanton, 6-2, 200, jr.; Cody Orr, Rossford, 6-1, 180, sr. Backs: Michael Lawniczak, Swanton, 5-10, 185, so.; Matt Bradfield, Genoa, 6-1, 195, sr. Kicker: James Hill, Milan Edison, 6-3, 170, jr.; Eli Heaster, Liberty-Benton, 6-2, 166, so.

Defense

Linemen: Jimmy Urias, Millbury Lake, 6-3, 285, sr.; Alex Neuberger, Milan Edison, 6-0, 160, sr.; Andrew Bench, Genoa, 6-4, 215, so. Linebackers: Zach Perry, Rossford, 6-1, 160, jr.; Alex Hodulik, Genoa, 5-11, 195, sr. Backs: Nic Rodriguez, Archbold, 5-6, 150, jr.; Reed Jackson, Rossford, 6-0, 160, sr.; Alex Ross, Pemberville Eastwood, 5-9, 156, jr.; Christian Reed, Bellville Clear Fork, 5-11, 175, sr.

Honorable Mention

Braden Ehrhardt, Milan Edison; Tim Rankin, Swanton; Toby Walker, Archbold; Bryce Lyon, Bellville Clear Fork; Camden Robinette, Bellville Clear Fork; Conor Greer, Liberty-Benton; Chris Pickett, Rossford; Dalton Limes, Ostego.

Division VI

First team

Offense

Ends: Jacob Miller, Ayersville, 6-1, 175, sr.; Jeff Dunsmore, Oregon Cardinal Stritch, 6-1, 170, jr.; Caleb Smelcer, Allen East, 6-0, 180, sr.; Braxton Fasone, Van Buren, 6-4, 225, sr. Linemen: Luke Moorman, Marion Local, 6-0, 230, sr.; Rece Roney, Columbus Grove, 6-3, 270, sr.; Nick Freewalt, Spencerville, 6-2, 265, sr.; Chase Harman, Delphos Jefferson, 6-1, 245, sr.; Caleb Stone, Bucyrus Wynford, 5-10, 225, jr.; Dakota Schweitzer, Ayersville, 5-10, 218, sr.; Damian Lanzer, Patrick Henry, 5-11, 200, jr.; Dakota Slocum, Ashland Crestview, 6-1, 250, sr. Quarterback: Zach Hoffman, Bucyrus Wynford, 5-9, 165, sr.; Ryan Clark, Gibsonburg, 6-1, 210, sr. Tight end: Ethan Schlachter, Ayersville, 6-7, 188, jr. Backs: Donny Johnson, Patrick Henry, 5-8, 175, sr.; Hunter Binkley, Delphos Jefferson, 5-10, 190, sr.; Zack Carpenter, Liberty Center, 6-1, 190, sr.; Blake Treisch, North Robinson Colonel Crawford, 6-0, 200, sr. Kicker: Marcus Reeves, Defiance Tinora, 6-4, 195, sr.

Defense

Linemen: Jon Knapschaefer, Marion Local, 6-3, 200, sr.; Dakota Prichard, Spencerville, 6-3, 220, sr.; Derek Smith, Defiance Tinora, 5-11, 275, sr.; Ryan Demaline, Liberty Center, 6-2, 220, sr.; Kent Petersen, Patrick Henry, 6-1, 210, sr.; Jaylon Martinez, Ayersville, 5-8, 207, sr. Linebackers: Dauson Dales, Ayersville, 6-0, 205, sr.; Jack Homan, Marion Local, 6-3, 205, sr.; Mitch Schwieterman, St. Henry, 5-11, 190, sr.; Trey Zimmer, Patrick Henry, 5-11, 210, sr.; Christian Kahle, Liberty Center, 5-11, 185, jr.; Jonathon Racheter, Carey, 5-11, 210, sr. Backs: Jace Stockwell, Delphos Jefferson, 6-0, 185, sr.; Ryan Thobe, Marion Local, 6-1, 165, sr.; Cole Heinlen, Bucyrus Wynford, 6-2, 170, sr.; Tristen Novak, Patrick Henry, 5-11, 165, sr.; Michael Blake, Montpelier, 6-2, 165, sr. Punter: Collin Mescher, St. Henry, 6-1, 163, sr.

Offensive player of the year: Donny Johnson, Patrick Henry

Defensive player of the year: Dauson Dales, Ayersville

Coach of the year: Bill Inselmann, Patrick Henry

Second team

Offense

Ends: Gauge Sadler, Bascom Hopewell-Loudon, 6-0, 175, sr.; Eli Sinn, Haviland Wayne Trace, 6-0, 153, jr.; Harley Robinson, Bucyrus, 6-2, 165, so.; Kane Gomez, Gibsonburg, 5-8, 165, sr. Linemen: Damon Jenkins, Spencerville, 5-8, 295, sr.; Christian Dawe, Liberty Center, 5-9, 180, sr.; Nathan Bertke, Marion Local, 6-2, 270, sr.; Trent Hovis, Gibsonburg, 5-11, 250, sr.; Bram White, Attica Seneca East, 6-5, 215, sr.; Kal Harris, Patrick Henry, 5-8, 185, sr.; Jake McGuire, Ayersville, 6-0, 263, jr. Quarterback: Brennan Martin, Attica Seneca East, 6-4, 210, sr.; Drew Staczek, Oregon Cardinal Stritch, 6-0, 180, sr. Tight end: Tyler Schlarman, St. Henry, 6-0, 180, jr. Backs: Logan Graffin, Castalia Margaretta, 6-0, 190, jr.; Brock Martin, Attica Seneca East, 5-10, 175, jr.; Madison Jaso, Gibsonburg, 5-10, 190, sr.; Calvin Wilson, Spencerville, 5-8, 160, sr. Kicker: Damon Blair, Spencerville, 6-0, 140, sr.; Kasey Williams, Ayersville, 6-2, 180, sr.; Jalon Brown, Bucyrus Wynford, 5-9, 185, sr.

Defense

Linemen: Seth Hoffman, Bucyrus Wynford, 6-0, 250, jr.; Davion Tyson, Delphos Jefferson, 6-3, 210, jr.; Christian Chambers, Liberty Center, 6-1, 190, sr.; Dylan Keller, Marion Local, 5-10, 230, sr.; Jaret Tinkey, North Robinson Colonel Crawford, 6-3, 230, sr.; Brady Ferres, Attica Seneca East, 6-5, 325, sr.; Cole Draper, Sycamore Mohawk, 6-0, 185, sr. Linebackers: Jacob Settlemire, Spencerville, 5-8, 180, jr.; Cole Unrast, Marion Local, 6-2, 210, sr.; Trevor Mack, Northwood, 5-10, 180, sr.; Colton Campbell, Ashland Crestview, 5-11, 220, sr.; Trevor Shawber, North Robinson Colonel Crawford, 5-10, 210, jr.; Brendan Dingus, Defiance Tinora, 6-0, 210, jr. Backs: Zane Peterson, Liberty Center, 5-9, 170, sr.; Jacob Molnar, New London, 6-0, 190, sr.; Gavin Woods, Carey, 6-2, 175, sr.; Garrett Dudley, Ashland Crestview, 6-1, 165, jr.; Timmy Timbrook, Sherwood Fairview, 5-9, 165, sr. Punter: Bo Smith, Attica Seneca East, 5-10, 200, jr.

Honorable Mention

Thomas Williams, Lima Central Catholic; Blake Hoyng, St. Henry; Luke Breininger, Sherwood Fairview; Caden May, Parkway; Ben Goins, Northwood; C.J. Roth, Montpelier; Jacob Leal, Van Buren; Nate Moeller, Marion Local; Dalton Dachenhaus, Defiance Tinora; Corey Backhaus, Defiance Tinora; Nick Bonnette, Northwood; Simon Kromer, Castalia Margaretta; Bryce Graffin, Castalia Margaretta; Brenen Auer, Delphos Jefferson; Parker Brown, Sycamore Mohawk; Drew Reiss, Delphos Jefferson; Cody Dickson, Spencerville; RJ Addington, Ayersville; North West, Liberty Center; Addison Weaver, Gibsonburg; Christian Vickers, Northwood; Ethan Daub, Willard; Jake Gerlak, New London; Bill Woodmancy, New London; Jacob Molnar, New London; Josh Fries, Collins Western Reserve; Luke Buck, Collins Western Reserve; Tyler Yarber, Collins Western Reserve; Gavin Lewis, Bucyrus; Chandler Prise, Crestview; Jake Lohr, Colonel Crawford; Kaden Schell, Colonel Crawford; Riley Adolph, Van Buren; Clay Noblit, Van Buren; Devon Orwick, Carey; Brent Mullholand, Carey; Cody Luzader, Carey; Trent Ardner, Bascom Hopewell-Loudon; Tristan Molotla, Bascom Hopewell-Loudon; Tyler Arman, Northwood; Peter Boice, Toledo Ottawa Hills; Danny Bowerman, Seneca East; Nick Theis, Mohawk; Chris Picker, Spencerville; Sammy Santaguida, Lima Central Catholic; Matthew Heider, Lima Central Catholic; Blaine Blankenship, Lafayette Allen East; Lucas Streacker, Kansas Lakota; Ian Taylor, Gibsonburg; Brandon Hayes, Northwood; Storm Miller, Sherwood Fairview; Jesse Beverly, Delta; Bryce Cooley, Montpelier; Ryan Luttmer, St. Henry; Dylan Schreder, Ottawa Hills; DJ Wellons, Woodmore; Emil Stoller, Haviland Wayne Trace; Alec Bower, Bascon Hopewell-Loudon; Kail Fasone, Van Buren; Zack Patterson, Bucyrus; Jaccob Wolford, Delta; Emil Stoller, Haviland Wayne Trace; Storm Miller, Sherwood Fairview; Austin Bachman, Liberty Center.

Division VII

First team

Offense

Ends: Chase Sumner, Ada, 5-9, 143, jr.; Corbin Kantner, Tiffin Calvert, 6-3, 205, sr.; Zach Militello, Fremont St. Joseph, 6-0, 170, sr.; Jonathan Niemeyer, Minster, 6-3, 185, sr. Linemen: Mike Cherry, McComb, 6-5, 296, sr.; Zak Reed, Norwalk St. Paul, 5-11, 235, jr.; Rhett Roeder, Monroeville, 5-9, 160, sr.; Isaac Dorsten, Minster, 6-3, 230, sr.; Emilio DeLeon, Convoy Crestview, 6-3, 295, sr.; Jacob Arnold, Lucas, 6-0, 267, sr. Tight end: Timothy Kreeger, Delphos St. John’s, 6-8, 220, sr. Quarterback: Malachi Abbott, McComb, 6-2, 180, sr.; Jared Huelsman, Minster, 6-2, 190, jr.; Drew Kline, Convoy Crestview, 5-9, 150, so. Backs: Colton Service, Norwalk St. Paul, 5-10, 195, sr.; Will Homan, Fort Recovery, 5-8, 170, jr.; Bryce Schmiesing, Minster, 5-9, 190, sr.; Austin Sloan, Upper Scioto Valley, 5-10, 165, sr. Kicker: Drew Ronski, Tiffin Calvert, 6-0, 130, sr.

Defense

Linemen: Logan Speyer, Arlington, 6-5, 243, sr.; Matt Cherry, McComb, 6-4, 295, sr.; Jacob Robertson, Lucas, 5-10, 217, sr.; Andrew Brodman, Tiffin Calvert, 5-11, 220, sr.; Luke Nickoli, Norwalk St. Paul, 5-8, 185, jr. Linebackers: Jake Crouse, McComb, 6-0, 205, sr.; Jordan Bailey, Ada, 6-1, 190, sr.; Derek Gross, Norwalk St. Paul, 5-10, 175, sr.; Logan Neidhardt, Hicksville, 6-1, 225, sr. Backs: Cam Morris, McComb, 6-0, 155, jr.; Gage Beck, Arlington, 6-1, 165, sr.; Alex Keller, Tiffin Calvert, 6-4, 195, sr.; Conar Burns, Monroeville, 5-11, 160, sr. Punter: Carter Nofziger, Pandora-Gilboa, 6-0, 185, jr.

Offensive player of the year: Malachi Abbott, McComb

Defensive player of the year: Derek Gross, Norwalk St. Paul

Coach of the year: Keith Mora, Danbury

Second team

Offense

Ends: Cole Rieman, Leipsic, 5-11, 152, so.; Kobe Glover, Lima Perry, 6-4, 210, sr.; Chase Rose, Upper Scioto Valley, 6-3, 200, sr.; Payton Tunis, Hicksville, 5-8, 146, jr. Linemen: Jordan Berger, Leipsic, 6-3, 240, sr.; Drew Begg, Arlington, 5-10, 181, sr.; Chris Link, Fort Recovery, 6-0, 247, sr.; Dominic Bickley, Tiffin Calvert, 6-6, 335, sr.; Dakota Dunifon, Upper Scioto Valley, 6-1, 220, jr.; Salvador Avalos, Hicksville, 5-10, 195, sr. Quarterback: Seth Conley, Ada, 5-11, 180, jr.; Jacob Greer, Hicksville, 6-1, 190, jr. Backs: Blake Anderson, Monroeville, 5-11, 190, sr.; Sam Tyson, Danbury, 5-9, 155, sr.; Aaron Reindel, Delphos St. John’s, 5-10, 180, sr.; Derek Blue, Edgerton, 5-10, 175, sr. Kicker: Joey Catalano, Norwalk St. Paul, 5-9, 145, jr.

Defense

Linemen: Mason Klingler, Ada, 5-8, 180, sr.; Hogan Scheid, Monroeville, 6-1, 220, jr.; Andrew Stocker, Fort Recovery, 6-0, 244, jr.; Alec Ingram, Convoy Crestview, 5-8, 185, sr.; Cade McClellan, Edgerton, 6-4, 200, sr. Linebackers: Caden Schroeder, McComb, 5-10, 200, sr.; Jason Walther, Pandora-Gilboa, 6-0, 170, sr.; Trey Freytag, Upper Scioto Valley, 5-10, 225, sr.; Carter Knecht, Edgerton, 6-4, 230, sr.; Mike Taylor, Antwerp, 5-10, 186, sr. Backs: Caleb Price, Arlington, 6-3, 168, jr.; Dylan Filliator, Fremont St. Joseph, 5-9, 135, jr.; LaMonte Nichols, Lima Perry, 6-3, 170, sr.; Eric Vogt, Delphos St. John’s, 6-2, 190, sr.; Preston Klingler, Edon, 5-9, 160, sr. Punter: Kyle Schultz, Cory-Rawson, 6-0, 185, so.

Honorable Mention

Clay Wimmer, Sandusky St. Mary Central Catholic; Joe Morrow, Sandusky St. Mary Central Catholic; Chris Kuhn, Sandusky St. Mary Central Catholic; Aaron Lamoreaux, Greenwich South Central; Ben Lamoreaux, Greenwich South Central; Jason Hale, Greenwich South Central; Colton Millis, Monroeville; Ryan Watt, Monroeville; Noah Price, St. Joseph Central Catholic; Derek Rosengarten, St. Joseph Central Catholic; Jordon Hartley, St. Joseph Central Catholic; Logan Black, St. Joseph Central Catholic; Bryce Lutz, Buckeye Central; JC Clark, Crestline; Andrew Stump, Dola Hardin Northern; Gavin Lomeli, Leipsic; Kheaghan Loe, McComb; Nick McDowell, McComb; Bryce Tuttle, Rawson Cory-Rawson; Joey Luttfring, Pandora-Gilboa; Mason Warnimont, Rawson Cory-Rawson; Ethan Steiner, Pandora-Gilboa; Nathan Russell, Arlington; Grant Schroeder, Leipsic; Brayden Niese, Leipsic; Dylan Schroeder, Leipsic; A.J. Reed, Vanlue; Owen Conley, Ada; Jakob Hoschak, Ada; Park Hemminger, Tiffin Calvert; Bryce Lutz, Buckeye Central; Braden VanCleave, Convoy Crestview; Peyton Dyer, Upper Scioto Valley; Braden Miller, Edon; Josh Poulson, Antwerp; Mason Commisso, Hicksville; Timmy Thompkins, Crestline; Eli Branham, Edgerton; Jeb Grover, Lucas; Brady Rader, North Baltimore; JR Wolfe, Crestline; Plummie Gardner, Lima Perry; Josh Recker, Tiffin Calvert; Noah Brian, North Baltimore; Spencer Harrison, Fremont St. Joseph; Jordon Hartley, Fremont St. Joseph; Derek Rosengarten, Fremont St. Joseph; Logan Black, Fremont St. Joseph; Jason Moots, Upper Scioto Valley; Tanner Schroeder, McComb; Max Messick, New Bremen; Cameron Jordan, Egerton; Zakk Witte, Hicksville; Tyler Soboski, West Unity Hilltop.

comments powered by Disqus