Lima area results


High Schools

Boys Golf

WBL Tournament

At Hidden Creek (Par 72)

Medalist: Jared Hernandez (VW) 77 (won playoff)

Team scores: 1. Wapakoneta 326, 2. Shawnee 333, 3. Defiance 342, 4. St. Marys 345, 5. Tied Bath 359 and Elida 354, 7. Kenton 380, 8. Ottawa-Glandorf 368, 9. Van Wert 381, 10. Celina 421

Wapak – Logan Miller 79, Jared Miller 81, Tanner Sweede 82, Dusty Haggard 84, Drew Zwiebel 85, Kyle Huffman 102

Shawnee – Keaton McKinley 77, Sam Reed 82, Andrew Boone 85, Drew Ambroza 87, Drew Bullock 89, Will Greeley 102

Defiance - Trevor Rose 84, Will Lammers 84, Jacob Black 86, Jack Vanderhorst 88, Anthony Keehn 89, Sammy Assaf 97

St. Marys – Jill Schmitmeyer 80, Jacob Hollman 86, Austin Cook 86, Austin Boley 93, Josh Wingett 94, Nathan Kuffner 97

Bath – Hunter Iiames 86, Sean Houston 90, Joey Miller 91, Isaiah Bolon 92, Jeremiah Bolon 92, Andrew Cook 97

Elida – Drew Sarno 85, Logan Long 86, Jared Ramirez 90, Skyler Smith 93, Carson Hurst 109, Brodie Hurst 109

Kenton – Cruz Bryant 92, Peyton Roby 93, Cole Dearing 97, Rocco Longbrake 98, Taj Chahal 105, Brock Cote 114

Ottawa-Glandorf – Austin Radcliff 79, Anthony Baughman 94, Erik Verhoff 97, Evan Ellerbrock 98, Alex Ellerbrock 111, Collin Hempfling 112

Van Wert – Jared Hernandez 77, Austin Bissonette 100, Ryan Keber 101, Zach Lyvers 103, Colton Deschner 104, Carter Eikenbary 124

Celina – Lance Mawer 97, Nate Langenkamp 97, Brett Donati 108, Trae Schulte 119, Tyler Johnson 122

Final overall standings: 1. Wapakoneta, 2. Shawnee, 3. Defiance, 4. St. Marys, 5. (tie) Bath and Elida, 7. Kenton, 8. Ottawa-Glandorf, 9. Van Wert, 10. Celina.

League Honors

All League – Jared Hernandez (VW), Jared Miller (W), Sam Reed (S), Logan Miller (W), Drew Sarno (E), Keaton McKinley (S), Jake Hollman (SM), Jacob Black (D), Jill Schmitmeyer (SM), Tanner Sweede (W), Austin Radcliff (OG), Austin Cook (SM)

Honorable Mention – Trevor Rose (D), Hunter Iiames (B), Andrew Boone (S), Logan Long (E), Erik Verhoff (OG), Dusty Haggard (W), Lance Mawer (C), Rocco Longbrake (K), Josh Wingett (SM), Colton Deschner (VW)

NWC tourney

At Hickory Sticks (par 72)

Team scores: 1. Lincolnview 338, 2. Spencerville 361, 3. Columbus Grove 370, 4. Paulding 372, 5. Bluffton 377, 6. Crestview 388, 7. Delphos Jefferson 401, 8. Allen East 411, 9. Ada 514

Medalist: Joshah Rager (L) 77

Lincolnview: Joshah Rager 77, Ryan Moody 88, Jayden Youtsey 91, Reece Farmer 85, Brayden Evans 88, Nick Motycka 102

Spencerville: Gavin Harmon 92, Ethan Harmon 78, Collin Davis 99, Alex Gallman 96, Drake Mertz 95, Noah Dunlap 101

Columbus Grove: Kyle Welty 90, Noah Oglesbee 92, Jacob Oglesbee 94, Grant Schroeder 104, Zach Roberts 94, Owen Macke 95

Paulding: Ethan Dominique 92, Cade McGarvey 97, Westan Phlipot 101, Cole Heller 88, Fletcher Cook 95, Isaac Baldwin 109

Bluffton: Aaron Belcher 78, Tyler McClaughlin 103, Levi Mikesel 100, Nephi Peralta 111, Cole Fruchey 108, Braeden Edwards 96

Crestview: Caden Hurless 92, Colton Lautzenheiser 89, Kaleb Myers 111, Brett Schumm 100, Jacob Bowman 107, Ethan Waddles 112

Delphos Jefferson: Andrew Foust 88, Alex Theobald 105, Braxton Scalf 102, Tristan Moore 107, Nathan Pohlman 106, Evan Mox 111

Allen East: Grant Whitley 78, Harrison Kill 113, Matt Meyer 104, Nick Phillips 102, Lane Houston 116, Bubba Butler 118

Ada: Taylor Ramey 126, Austin Amburgey 131, Jake Colwell 139, Nathan Hurtig 132, Alex Morgan 125, Rob Allison 154.

Overall Standings: 1. Lincolnview, 2. Spencerville, 3. Paulding, 4. Columbus Grove, 5. Bluffton, 6. Crestview, 7. Allen East, 8. Delphos Jefferson, 9. Ada

Coach of the year: Daryl Dowdy (Lincolnview)

Player of the year: Joshah Rager (Lincolnview)

First team: Rager (L), Aaron Belcher (B), Gavin Harmon (S), Grant Whitley (AE), Ethan Dominique (P), Ethan Harmon (S), Andrew Foust (DJ)

Second team: Ryan Moody (L), Noah Oglesbee (CG), Colton Lautzenheiser (C), Tyler McLaughlin (B), Caden Hurless (C), Reese Farmer (L), Cole Heller (P)

Honorable Mention: Brayden Evans (L), Harrison Kill (AE), Jacob Oglesbee (CG), Jaden Youtsey (L), Collin Davis (S), Kyle Welty (CG), Alex Gallman (S), Kaleb Myers (C), Cade McGarvey (P), Zach Roberts (CG), Matt Meyer (AE), Taylor Ramey (A), Weston Phlipot (P)

Kalida 155, Liberty-Benton 164

At Country Acres

Co-Medalists: Trent Siebeneck (K) 37, Elliot Logsdon (LB) 37

Kalida: Trent Siebeneck 37, Jeff Knueve 39, Josh Recker 39, Christian Nartker 40

Liberty Benton: Elliot Logsdon 37, Kaiden Robinson 41, Carter Brand 43, Wyatt Young 43

Records: Kalida 14-3; Liberty Benton 10-3

St. Henry 158, Russia 191

At Stillwater Valley Golf Course

Medalists: Kyle Naumann (SH) 37, Lucas Grieshop (SH) 37

St. Henry: Kyle Naumann 37, Lucas Grieshop 37, Rylee Deitsch 41, Seth King 43, Jack Romer 43

Russia: Dylan Cordonnier 41, Jack DaPore 47, Clay George 51, Will Sherman 52

records: SH 13-3; R 7-7

Girls Golf

St. Henry 192, Fort Loramie 194

At Mercer County Elks (par 36)

St. Henry – Kaitlyn Clune 43, Allyson Hemmelgarn 49, Carina Clune 50, Karlee Staugler 50, Jessica Clune 51, Abby Gast 64

Lincolnview 184, Parkway 215

At Deerfield

Medalist: Makenzie Kraft (L) 43

Lincolnview: Makenzie Kraft 43, McKenzie Davis 47, Macala Ashbaugh 47, Marissa Miller 47

Parkway: Haylee Stukey 44, Mecaylah Hesse 55, Lauren Henderson 48, Autumn Ellis 58, Maggie Houts 63

Boys Soccer

Allen East 3, New Knoxville 1

At Allen East

Goals – Ethan Grant (AE), Malichi Blackma (AE), Dalton Calvert (AE), Zach Davis (NK)

Records – New Knoxville 1-7-1

Celina 3, Wapakoneta 0

Goals: Garrett Weininger (C), Conner Mills (C), Reid Cox (C).

Shots: Celina 19, Wapakoneta 4.

Goalkeeper saves: Aden Gariety (C) 4. Noah Ritchie (W) 11.

Records: Celina 9-1 (5-0 WBL); Wapakoneta 8-2-1 (4-1 WBL).

Lima Central Catholic 4, Fairlawn 0

At Spartan Stadium

Goals – Stephen Taflinger 2, Jimmy Kutka 2

Shots – LCC 14, Fairlawn 5

Saves – Jack Zerante (LCC) 5, Noah Schnipke (F) 8

Records – LCC 7-3

Temple Christian 7, Spencerville 1

At Temple Christian

Goals – Taran Zwiebel (TC) 3, Isaac Lee (TC), Cameron Worsham (TC), Seth Ward (TC), DJ Clay (TC), Griffen Croft (S)

Shots – Temple Christian 29, Spencerville 3

Saves – DJ Clay (TC) 2, Ethan Kramer (TC) 1, Thad Ringwald (S) 13

Records – Temple Christian 5-3-1, Spencerville 1-8-1

Liberty-Benton 2, Ada 1

At Liberty-Benton

Ada Goal – Terry Sheridan

Elida 2, Van Wert 0

At Van Wert

Goals: Riley Bartels, Jake Taylor (E)

Saves: Caleb Jones (E) 3

Ottawa-Glandorf 3, Defiance 1

At Defiance

Goals: Ethan White, Chad Duling, Bryce Schroeder (O-G); Luis Vazquez (D)

Assists: Ray Orengo, Drake Lammers, Ryan Schroeder, Justin Maag (O-G)

Shots on goal: O-G 17; Defiance 8

Saves: Evan Balash (O-G) 6; Jon Weisgerber (D) 5

Kenton 2, Shawnee 0

Goals: Hayden Hicks, Grant Walter (K)

Shots on goal: Shawnee 8; Kenton 3

Saves: Max Sweigart (S) 1; Patrick Bartlett (K) 8

Bluffton 2, Riverdale 0

At Bluffton

Goals: Eli Bourassa, Josh Begg (B)

Assists: Trevor Bunch (B)

Shots on goal: Bluffton 13; Riverdale 0

Saves: Ethan Shane (R) 9; Levi Smith (B) 0

Girls Soccer

Botkins 3, Lincolnview 1

At Lincolnview

Goals – Raegan Boley (L)

Continental 15, Crestview 0

Goals – Alex Hoeffel 4, Paige Lawhorn 2, Blair Tegenkamp, Jaylen Armey, Briley Collier, Kelsey Miller, Kaytlin Bibler, Kaitlyn Alvarado, Katie Keller, Emily Rose, Sarah Koenig

Shots – Continental 50, Crestview 0

Saves – Ashley Mansfield (C) 0, Angel Brzozowski (C) 0, Abby Clouser (Crest) 16

Bluffton 16, Paulding 0

At Bluffton

Goals: Abbie Parkins 4, Kelli Leugers 2, Brinkley Garmatter 2, Sydney Staton, ana Spieidigliozzi, Brooke Koontz, Sarah Theisen, Kim Gordon, Hannah Yost, Averey Rumer, Kelly White (B)

Shots on goal: Paulding 2; Bluffton 29

Saves: Jadyn Barhorst (B) 1, Hannah Yost (B) 1

Allen East 4, Miller City 2

At Miller City

Goals: Leah Casey 3, Madison Houston (AE); Tiffany Welty, Abby Schroeder (MC)

Assists: Jade Meyer 2, Julia Meyer (AE)

Shots on goal: AE 29; MC 6

Saves: Kassidy Reneau (AE) 1; Chrissy Berger (MC) 15

Records: AE 6-4; MC 2-7

Anna 13, Delphos St. John’s 1

Goals: Rylie Edwards 3, Taylor Noll 3, Adrienne endsley 3, Abby Gaydosh 2, Emily Albers, Taylor Kauffmann (A)

Assists: Abby Gaydosh 2, Savanna Manger, Breah Kuck, Marissa VanGorden, Brooke Hemsworth, Taylor Noll, Taylor Kauffmann, Amber Stewart.

Cory-Rawson 4, Spencerville 1

At Spencerville

Goals: Hayley Waltz 2, Caroline Schutz, Brooke Shoemaker (C-R); Kelsey Shaffer (S)

Assists: Caroline Schutz 3 (C-R)

Shots on goal: C-R 11; S 5

Saves: Hannah Bixler (C-R) 4; Kottia Williams (S) 7

Records: C-R 6-3-2; Spencerville 2-4

Volleyball

Lima Central Catholic 3, Crestview 0

Set Scores – 25-17, 25-23, 25-23

LCC Leaders – Ellen Dee 13 kills, 4 aces, Courtney Hahn 25 assists, Katie Eisele 11 digs, Alexis McNamara 2 blocks

Crestview Leaders – Ally McCoy 11 kills, Lexi Gregory 6 kills, Katie McClure 5 kills, 10 digs, Lyvia Black 14 digs, Abby Bagley 26 assists, Maci Baker 1 ace, Syd Bowen 1 ace

Records – Crestview 6-5

Ottoville 3, Miller City 0

At Ottoville

Set Scores – 25-7, 25-15, 25-8

Ottoville Leaders – Bridget Landin 13 kills, CJ Kemper 8 kills, 8 digs, Alexis Thorbahn 14 assists, Emily Landin 8 digs, Brynlee Hanneman 6 blocks

Miller City Leaders – Meggan Meyer 5 kills, 1 block, Kylie Berner 4 kills, 3 digs, Sofie VanWezel 3 kills, 1 block, Brittany Kuhlman 8 assists, 3 digs, Cayla Troyer 6 assists, Abbey Schroeder 18 digs, Makenna Ricker 5 digs, Madison Schroeder 4 digs

Records – Ottovile 11-0, Miller City 1-12

Allen East 3, Spencerville 0

At Spencerville

Set Scores – 25-15, 25-17, 25-14

Allen East Leaders – Abby Kennedy 8 kills, Gracie Howard 5 kills, Kyra Clark 5 kills, 8 aces, Kelli Leis 5 kills, Summer McCloskey 25 assists

Spencerville Leaders – Abby Satterfield 2 kills, 1 block, Neleya Burden 2 blocks, 1 ace

Van Wert 3, Kenton 0

Set Scores – 25-15, 25-19, 25-16

VW Leaders – Emma Kohn 15 kills, 28 assists, 2 aces, 9 digs, Peyton Fleming 8 kills, 12 digs, 5 blocks, Ella Butler 7 kills, 5 blocks, Megan Spray 5 blocks, Cassidy Sinning 2 aces, 9 digs, Adrianna Grothouse 3 aces, 9 digs

Columbus Grove 3, Lincolnview 1

Set Scores – 16-25, 25-21, 25-21, 25-20

Columbus Grove Leaders – Carlee McCluer 20 kills, Paige Bellman 11 kills, 3 blocks, Hallie Malsam 6 kills, Lauren Birkemeier 2 blocks, Rylee Sybert 16 assists, Danielle Caudill 23 digs, Jade Clement 12 digs, 4 aces

Records – Columbus Grove 8-4

Bath 3, Wapakoneta 1

Set Scores – 19-25, 25-23, 25-23, 25-16

Bath Leaders – Abby Cosart 34 assists, Kennedy Metcalf 14 kills, 3 blocks, Kali Armstrong 2 aces, Riley Iiames 29 digs

Perry 3, Waynesfield-Goshen 1

At Waynesfield-Goshen

Set Scores – 25-22, 26-24, 21-25, 25-12

Perry Leaders – Kaylyne Trent 8 aces, 13 digs, Kylyn Collins 36 assists, Lexus Baker 19 kills, 3 blocks

WG Leaders – Halie Gilroy 9 digs, Cydney Roberts 6 digs, Madison Agnew 4 digs, Bailie Barrington 22 assists, 3 aces, Madison Buffenbarger 9 assists, 3 aces, Lynsey Lowe 12 kills, Cassidy Craig 6 kills, 5 aces, Aubrey Biederman 5 kills

Ada 3, Delphos Jefferson 0

At Delphos Jefferson

Set scores: 25-12, 25-14, 25-15

Ada leaders: Melina Woods 25 kills, 7 blocks, Olivia Alexander 12 digs, Maddie Gossard 24 assists, Sidney Gossard 4 aces.

Records: Ada 8-5 (4-0 NWC)

St. Marys 3, Elida 0

At St. Marys

Set scores: 25-13, 25-16, 25-12

SM leaders: Ally Angstmann 18 kills, 7 digs, Makenna Mele 7 kills, Quincy Rable 4 kills, 5 digs, Aaliyah Williams 3 kills, Shania Taylor 18 digs, Madi Howell 30 assists

Records: SM 7-6 (4-0 WBL)

Ottawa-Glandorf 3, Shawnee 0

At Ottawa-Glandorf

Set scores: 25-16, 25-19, 25-16

O-G leaders: Jordan Alt 9 kills, 4 blocks, Taylor Alt 10 kills, Emily Annesser 8 kills, 16 assists, 3 aces, Brooke Kleman 6 aces, 20 digs, Carly Alt 7 kills, Kendra Kahle 11 assists, 10 digs

Shawnee leaders: Olivia Brock 9 assists, 12 digs, Emilly Allen 8 assists, Norah Painter 6 kills, 4 blocks, Hailey Manuel 5 kills, Rhiannon Knight 4 blocks

Records: O-G 11-1 (4-1 WBL); Shawnee 7-4

Hardin Northern 3, Temple 0

At Hardin Northern

Set scores: 25-9, 25-6, 25-10

Temple leaders: Kaitlyn Sutton 5 aces, 2 kills, 7 digs, Heather Goliver 2 kills, 3 digs, Madelyn Crawford 6 digs

HN leaders: Alloway 4 aces, 9 kills, Robson 4 aces, 26 assists, Deckling 6 kills, 5 digs, Wilson 6 kills, Waller 6 digs,

Records: Temple 2-9 (1-2 NWCC); HN 12-2 (3-0 NWCC)

New Bremen 3, New Knoxville 0

At New Knoxville

Set scores: 25-16, 25-16, 25-13

NK leaders: Kenzie Schroer 21 assists, 2 kills, 8 digs, Shayna Bierlein 10 kills, 7 digs, Ashlyn Miller 9 kills, 12 digs, Faith Homan 14 digs

Records: NK 8-5 (2-3)

Marion Local 3, Fort Recovery 1

At Marion Local

Set scores: 27-25, 25-20, 23-25, 25-16

ML leaders: Kylie Albers 12 kills, Kara Evers 11 kills, Addie Mescher 9 kills, Chloe Bertke 7 kills, 4 blocks, Jessie Kramer 5 kills, 10 digs, Maddie Griesdorn 23 assists, Natalie Rethman 22 assists, Carrie Fesenmyer 26 digs, Lexi Arling 16 digs.

Paulding 3, Bluffton 1

At Bluffton

Set scores: 25-13, 26-24, 9-25, 25-20

Bluffton leaders: Andie Schmutz 8 kills, Katie Prater 8 blocks, Alicia Schmutz 5 aces, Emily Stratton 23 digs

Paulding leaders: Audrey Manz 17 assists, Taylor March 13 digs, Macy Iler 13 digs, Cassidy Posey 20 kills

Girls tennis

St. Marys 4, LCC 1

At St. Marys

First singles: Olivia Kesner (LCC) def. Claire Caywood (SM) 6-4, 6-4

Second singles: Hannah Selver (SM) def. Anna Janowski (LCC) 6-3, 6-2

Third singles: Jennifer Brown (SM) def. Maddie Brinkman (LCC) 6-2, 6-3

First doubles: Jillian Wine/Kara Vanaher (SM) def. Maddie Moore/Kenya Manley-Banks (LCC) 6-2, 6-3

Second doubles: Bailey Lininger/Grace Dicke (SM) def. Cassandra Stuber/Samantha Bondi (LCC) 6-2, 6-4

Records: St. Marys 10-4; LCC 9-6

Bluffton 4, Ada 1

At Bluffton

First singles: Julianna Hotmire (B) def. Merideth Marshall (A) 6-1, 6-1

Second singles: Libbie Milks (A) def. Ilene Owen (B) 6-1, 6-1

Third singles: Baylee Liddick (B) def. Melina Temple (A) 6-3, 6-1

First doubles: Katie Wright/Lucie Fett (B) def. Callen Young/Paige Hapsa (A) 6-1, 6-0

Second doubles: Raychel Avila/Erin Hotmire (B) def. Samantha Crawford/Shelby Higgins (A) 6-6 (tie break 8-6), 6-3

comments powered by Disqus