Indians fall 8-1 to White Sox

CLEVELAND — The Cleveland Indians blew some early scoring chances against Jose Quintana and lost 8-1 to the Chicago White Sox on Saturday night,...

September 24th, 2016 |  


Jays fall to Rockets

Jays fall to Rockets

DELPHOS – Anna’s Reid Lininger didn’t have a second to think about his options on Delphos St. John’s on-side kick.He gathered ...

September 24th, 2016 updated: September 24th, 2016. |  


Delphos St. John’s finishes second in MAC golf

VERSAILLES — Delphos St. John’s finished second to Versailles in the overall Midwest Athletic Conference standings followed Saturday’...

September 24th, 2016 |  


Straily, Votto lead Reds to 6-1 win over the Brewers

Straily, Votto lead Reds to 6-1 win over the Brewers

MILWAUKEE — Dan Straily pitched into the seventh inning and Joey Votto hit a two-run homer to lift the Cincinnati Reds to a 6-1 victory over the...

September 24th, 2016 |  


Lima area results

High SchoolsBoys SoccerLima Senior 3, Elida 1At ElidaGoals: Adian Jones (LS), Sam Sharik (LS), Tyler Lesh (LS), Gaerid Littler (E).Shots on goal: LS 1...

September 24th, 2016 updated: September 24th, 2016. |  


ResultsGirlsSidney Yellow Jacket InvitationalTeam Scores – 1. Covington 19, 2. Piqua 48, 3. Indian Lake 87 (won tiebreaker), 4. New Knoxville 87Race Winner – Paige Boehringer (Cov.) 19:52Area Finishers in Top 20 – 7. Kelson Stidam (IL) 22:30, 10. Jacklyn Leffel (NK) 23:02, 20. Abby Maggi (NK) 24:29. Top Lima Senior Finisher – 49. Riley Davenport 35:02Versailles Tour De SewerTeam Scores – 1. Versailles 35, 2. St. Marys 56, 3. Fort Recovery 92, 4. Marion Local 97, 5. Houston 130, 6. Arcanum 153, 7. Ansonia 165Race Winner – Karemn Knepp (Bradford) 19:15Area Finishers in Top 25 – 2. Kelly Wilker (SM) 19:47, 3. Kelsey Broering (ML) 20:07, 5. Chloe Will (FR) 20:15, 7. Morgan Henschen (SM) 20:40, 11. Adriana Jutte (Botkins) 21:02, 17. Hannah Heitkamp (FR) 21:44, 20. Laura Wilker (SM) 21:54, 21. Lauren Cisco (SM) 21:56, 22. Elise Gehle (FR) 22:02, 25. Laura Donovan (SM) 22:23Van Wert County Hospital InvitationalAt Van Wet ReservoirTeam Scores – 1. Columbus Grove 34, 2. Shawnee 70, 3. Coldwater 127, 4. Van Wert 132, 5. New Bremen 152, 6. Lincolnview 197, 8. Crestview 223, 9. Ottawa-Glandorf 232, 11. Kenton 258, 12. Delphos St. John’s 298, 13. Ada 314, 14. Parkway 374, 15. Paulding 392 (Out of 15 teams)Area Finishers in Top 50 – 1. Ashley Bowen (Crest.) 19:44, 2. Alyssa Ellerbrock (CG) 20:20, 3. Taylor Ellerbrock (CG) 20:31, 4. Bailey Bronkema (NB) 20:36, 5. Leah Myerholtz (CG) 20:40, 6. Faith Baxter (S) 20:44, 7. Anne Hardy (S) 20:45, 8. Colby Homan (C) 20:54, 9. Caylee Phillips (VW) 21:12, 10. Macy McCluer (CG) 21:15, 11. Ragen Harting (Crest.) 21:18, 12. Jessica Break (C), 13. Lexie Marshall (S) 21:29, 14. Kristen Malsam (CG) 21:32, 15. Abbie James (Ada) 21:37, 16. Julia Springer (VW) 21:39, 18. Sydney Hoff (Bluff.) 21:56, 19. Jerica Huebner (VW) 22:01, 21. Hope Baxter (S) 22:07, 22. Rylee Byrne (L) 22:07, 23. Sydney Witteborg (CG) 22:13, 24. Maddie Steinke (C) 22:17, 25. Erica Niekamp (NB) 22:17, 26. Jenna Gibson (K) 22:22, 27. Maggie Rump (OG) 22:23, 28. Victoria Snyder (L) 22:25, 29. Emily Bryan (S) 22:26, 30. Taylor Blythe (S) 22:26, 31. Mia Fonte (OG) 22:28, 35. Andrea Heitkamp (NB) 22:36, 37. Madeline Snyder (L) 22:41, 38. Leanndra Price (CG) 22:45, 39. Breece Rohr (DSJ) 22:46, 40. Alana Speelman (NB) 22:47, Conner Muhlenkamp (C) 22:52, 43. Alena Looser (L) 23:00, 44. Jenia Freewalt (DSJ) 23:00, 45. Miranda Gibson (K) 23:08, 46. Caton Williamson (VW) 23:09, 47. Caroline Kopack (DSJ) 23:12, 48. Alycea Ruhlen (CG) 23:13, 50. Michaela Rutter (S) 23:16Top Ottoville Finisher – 59. McKenna Byrne 23:39. Top Parkway Finisher – 63. Rachel Barrett 23:56. Top Paulding Finisher – 66. Sidney Kohart 23:56. Top Elida Finisher – 108. Sarah Hawkins 26:04. Top Spencerville Finisher – Jayden Smith 26:06.BoysSidney Yellow Jacket InvitationalTeam Scores – 1. Anna 18, 2. Sidney 50, 3. Covington 84, 4. Fairlawn 117, 5. Piqua 126, 6. Lima Senior 155, 7. Indian Lake 180, 8. Stebbins 237Race Winner – Lucas Huber (Anna) 16:46Area Finishers in Top 20 – 6. Kyius Simpson (LS) 17:33, 20. Kamarous Williams (LS) 18:56. Top New Knoxville Finisher – 21. Sean Quigley 19:04. Top Indian Lake Finisher – 28. Gabe Riechert 19:32Versailles Tour De SewerTeam Scores – 1. Houston 45, 2. Versailles 80, 3. Botkins 89, 4. Marion Local 103, 5. St. Marys 142, 6. Fort Recovery 150, 7. Arcanum 159, 8. Twin Valley South 184, 9. Bradford 237, 10. Ansonia 284Race Winner – Joe Spitzer (Versailles) 16:09Area Finishers in Top 25 – 3. Austin Fullenkamp (Botkins) 17:15.2, 7. Travis Sutter (FR) 17:38, 9. Noah Tobin (SM) 17:43, 10. Nick Kramer (ML) 17:44, 15. Drew Muhlenkamp (FR) 18:18, 16. Dominic Brown (SM) 18:19, 18. Devin Heitkamp (ML) 18:26, 19. Alex Jutte (Botkins) 18:27, 20. Max Heitbrink (ML) 18:29, 23. Konnor Burmeister (Botkins) 18:36Van Wert County Hospital InvitationalAt Van Wert ReservoirTeam Scores – 1. Wauseon 56, 2. Lincolnview 78, 3. Parkway 85, 4. Van Wert 92, 5. Shawnee 207, 6. Ottawa-Glandorf 208, 7. Crestview 216, 8. Paulding 218, 9. Columbus Grove 225, 10. Coldwater 268, 12. Elida 345, 13. New Bremen 384, 15. Kenton 412, 16. Spencerville 412, 17. Ottoville 416, 18. Delphos St. John’s 476, 19. Bluffton 553, 20. Ada 596Area Finishers in Top 50 – 1. Brendan Siefker (Otto.) 16:06, 3. Calahan Wolfrum (VW) 16:52, 4. Austin Elick (L) 17:17, 5. Matt Gaerke (Par) 17:22, 6. Jon Wahlie (17:29), 7. Ben Schlemmer (Par) 17:33, 8. Austin Conrad (Sp) 17:35, 10. Karter Tow (L) 17:38, 11. Andrew Schoen (C) 17:43, 12. Simeon Shepherd (Pau) 17:43, 13. Jacob Keysor (L) 17:44, 17. Preston Brubaker (CG) 17:48, 18. Dylan Lautzenheise (VW) 17:51, 19. Stephen Hamblet (VW) 17:52, 20. Kyle Roth (Par) 17:53, 21. Le’on Palomo (OG) 17:53, 22. Thane Cowan (VW) 17:53, 23. Tracey West (L) 17:54, 24. Aaron Bruns (Par) 17:55, 25. Wyatt Richardson (Crest.) 17:59, 26. Grant Mumaugh (CG) 17:59, 27. Brent Siefker (OG) 18:00, 28. Alek Bowersock (L) 18:03, 29. Caleb Rollins (Par) 18:04, 30. Cade Chiles (VW) 18:04, 31. Blake Henry (VW) 18:08, 32. Boone Brubaker (CG) 18:13, 33. Caleb Bagley (Crest.) 18:15, 34. Bailey Manz (Pau) 18:15, 35. Josh Rosengarten (OG) 18:19, 36. Sterling Rigdon (VW) 18:19, 38. Aidan Kruse (E) 18:23, 39. Josh Kuhlman (Sh) 18:24, 40. Reid Etzcorn (Par) 18:25, 41. Gabe Smith (Crest.) 18:27, 42. Max Sealscott (VW) 18:32, 45. Gage Chiles (VW) 18:35, 46. Ezra Ferguson (NB) 18:37, 47. Devon Bill (L) 18:40, 49. Grant Stump (Sh) 18:45, 50. Hunter Waterman (NB) 18:45Top Kenton Finisher – 69. Jacob Manns 19:13. Top Delphos St. John’s Finisher – 73. Nick Pohlam 19:19. Top Bluffton Finisher – 83. Seth Andreas 19:33. Top Ada Finisher – 109. Eric Armbrecht 19:58.

ResultsGirlsSidney Yellow Jacket InvitationalTeam Scores – 1. Covington 19, 2. Piqua 48, 3. Indian Lake 87 (won tiebreaker), 4. New Knoxville 87Race Winner – Paige Boehringer (Cov.) 19:52Area Finishers in Top 20 – 7. Kelson Stidam (IL) 22:30, 10. Jacklyn Leffel (NK) 23:02, 20. Abby Maggi (NK) 24:29. Top Lima Senior Finisher – 49. Riley Davenport 35:02Versailles Tour De SewerTeam Scores – 1. Versailles 35, 2. St. Marys 56, 3. Fort Recovery 92, 4. Marion Local 97, 5. Houston 130, 6. Arcanum 153, 7. Ansonia 165Race Winner – Karemn Knepp (Bradford) 19:15Area Finishers in Top 25 – 2. Kelly Wilker (SM) 19:47, 3. Kelsey Broering (ML) 20:07, 5. Chloe Will (FR) 20:15, 7. Morgan Henschen (SM) 20:40, 11. Adriana Jutte (Botkins) 21:02, 17. Hannah Heitkamp (FR) 21:44, 20. Laura Wilker (SM) 21:54, 21. Lauren Cisco (SM) 21:56, 22. Elise Gehle (FR) 22:02, 25. Laura Donovan (SM) 22:23Van Wert County Hospital InvitationalAt Van Wet ReservoirTeam Scores – 1. Columbus Grove 34, 2. Shawnee 70, 3. Coldwater 127, 4. Van Wert 132, 5. New Bremen 152, 6. Lincolnview 197, 8. Crestview 223, 9. Ottawa-Glandorf 232, 11. Kenton 258, 12. Delphos St. John’s 298, 13. Ada 314, 14. Parkway 374, 15. Paulding 392 (Out of 15 teams)Area Finishers in Top 50 – 1. Ashley Bowen (Crest.) 19:44, 2. Alyssa Ellerbrock (CG) 20:20, 3. Taylor Ellerbrock (CG) 20:31, 4. Bailey Bronkema (NB) 20:36, 5. Leah Myerholtz (CG) 20:40, 6. Faith Baxter (S) 20:44, 7. Anne Hardy (S) 20:45, 8. Colby Homan (C) 20:54, 9. Caylee Phillips (VW) 21:12, 10. Macy McCluer (CG) 21:15, 11. Ragen Harting (Crest.) 21:18, 12. Jessica Break (C), 13. Lexie Marshall (S) 21:29, 14. Kristen Malsam (CG) 21:32, 15. Abbie James (Ada) 21:37, 16. Julia Springer (VW) 21:39, 18. Sydney Hoff (Bluff.) 21:56, 19. Jerica Huebner (VW) 22:01, 21. Hope Baxter (S) 22:07, 22. Rylee Byrne (L) 22:07, 23. Sydney Witteborg (CG) 22:13, 24. Maddie Steinke (C) 22:17, 25. Erica Niekamp (NB) 22:17, 26. Jenna Gibson (K) 22:22, 27. Maggie Rump (OG) 22:23, 28. Victoria Snyder (L) 22:25, 29. Emily Bryan (S) 22:26, 30. Taylor Blythe (S) 22:26, 31. Mia Fonte (OG) 22:28, 35. Andrea Heitkamp (NB) 22:36, 37. Madeline Snyder (L) 22:41, 38. Leanndra Price (CG) 22:45, 39. Breece Rohr (DSJ) 22:46, 40. Alana Speelman (NB) 22:47, Conner Muhlenkamp (C) 22:52, 43. Alena Looser (L) 23:00, 44. Jenia Freewalt (DSJ) 23:00, 45. Miranda Gibson (K) 23:08, 46. Caton Williamson (VW) 23:09, 47. Caroline Kopack (DSJ) 23:12, 48. Alycea Ruhlen (CG) 23:13, 50. Michaela Rutter (S) 23:16Top Ottoville Finisher – 59. McKenna Byrne 23:39. Top Parkway Finisher – 63. Rachel Barrett 23:56. Top Paulding Finisher – 66. Sidney Kohart 23:56. Top Elida Finisher – 108. Sarah Hawkins 26:04. Top Spencerville Finisher – Jayden Smith 26:06.BoysSidney Yellow Jacket InvitationalTeam Scores – 1. Anna 18, 2. Sidney 50, 3. Covington 84, 4. Fairlawn 117, 5. Piqua 126, 6. Lima Senior 155, 7. Indian Lake 180, 8. Stebbins 237Race Winner – Lucas Huber (Anna) 16:46Area Finishers in Top 20 – 6. Kyius Simpson (LS) 17:33, 20. Kamarous Williams (LS) 18:56. Top New Knoxville Finisher – 21. Sean Quigley 19:04. Top Indian Lake Finisher – 28. Gabe Riechert 19:32Versailles Tour De SewerTeam Scores – 1. Houston 45, 2. Versailles 80, 3. Botkins 89, 4. Marion Local 103, 5. St. Marys 142, 6. Fort Recovery 150, 7. Arcanum 159, 8. Twin Valley South 184, 9. Bradford 237, 10. Ansonia 284Race Winner – Joe Spitzer (Versailles) 16:09Area Finishers in Top 25 – 3. Austin Fullenkamp (Botkins) 17:15.2, 7. Travis Sutter (FR) 17:38, 9. Noah Tobin (SM) 17:43, 10. Nick Kramer (ML) 17:44, 15. Drew Muhlenkamp (FR) 18:18, 16. Dominic Brown (SM) 18:19, 18. Devin Heitkamp (ML) 18:26, 19. Alex Jutte (Botkins) 18:27, 20. Max Heitbrink (ML) 18:29, 23. Konnor Burmeister (Botkins) 18:36Van Wert County Hospital InvitationalAt Van Wert ReservoirTeam Scores – 1. Wauseon 56, 2. Lincolnview 78, 3. Parkway 85, 4. Van Wert 92, 5. Shawnee 207, 6. Ottawa-Glandorf 208, 7. Crestview 216, 8. Paulding 218, 9. Columbus Grove 225, 10. Coldwater 268, 12. Elida 345, 13. New Bremen 384, 15. Kenton 412, 16. Spencerville 412, 17. Ottoville 416, 18. Delphos St. John’s 476, 19. Bluffton 553, 20. Ada 596Area Finishers in Top 50 – 1. Brendan Siefker (Otto.) 16:06, 3. Calahan Wolfrum (VW) 16:52, 4. Austin Elick (L) 17:17, 5. Matt Gaerke (Par) 17:22, 6. Jon Wahlie (17:29), 7. Ben Schlemmer (Par) 17:33, 8. Austin Conrad (Sp) 17:35, 10. Karter Tow (L) 17:38, 11. Andrew Schoen (C) 17:43, 12. Simeon Shepherd (Pau) 17:43, 13. Jacob Keysor (L) 17:44, 17. Preston Brubaker (CG) 17:48, 18. Dylan Lautzenheise (VW) 17:51, 19. Stephen Hamblet (VW) 17:52, 20. Kyle Roth (Par) 17:53, 21. Le’on Palomo (OG) 17:53, 22. Thane Cowan (VW) 17:53, 23. Tracey West (L) 17:54, 24. Aaron Bruns (Par) 17:55, 25. Wyatt Richardson (Crest.) 17:59, 26. Grant Mumaugh (CG) 17:59, 27. Brent Siefker (OG) 18:00, 28. Alek Bowersock (L) 18:03, 29. Caleb Rollins (Par) 18:04, 30. Cade Chiles (VW) 18:04, 31. Blake Henry (VW) 18:08, 32. Boone Brubaker (CG) 18:13, 33. Caleb Bagley (Crest.) 18:15, 34. Bailey Manz (Pau) 18:15, 35. Josh Rosengarten (OG) 18:19, 36. Sterling Rigdon (VW) 18:19, 38. Aidan Kruse (E) 18:23, 39. Josh Kuhlman (Sh) 18:24, 40. Reid Etzcorn (Par) 18:25, 41. Gabe Smith (Crest.) 18:27, 42. Max Sealscott (VW) 18:32, 45. Gage Chiles (VW) 18:35, 46. Ezra Ferguson (NB) 18:37, 47. Devon Bill (L) 18:40, 49. Grant Stump (Sh) 18:45, 50. Hunter Waterman (NB) 18:45Top Kenton Finisher – 69. Jacob Manns 19:13. Top Delphos St. John’s Finisher – 73. Nick Pohlam 19:19. Top Bluffton Finisher – 83. Seth Andreas 19:33. Top Ada Finisher – 109. Eric Armbrecht 19:58.

VAN WERT — Different strategy, but same result.Even though Ottoville junior standout Brendan Siefker has dominated every 5,000-meter race this c...

September 24th, 2016 |  


ONU recovers for first win of season

WESTERVILLE — The Ohio Northern held on Saturday for a 16-10 victory against Otterbein at Memorial Stadium.The Polar Bears improved to 1-2 overa...

September 24th, 2016 |  


Bluffton falls short at Franklin

FRANKLIN, Ind. — No. 20 Franklin College was able to escape with a 44-38 Heartland Collegiate Athletic Conference victory after an unsuccessful ...

September 24th, 2016 |  


Remembering Dave May and staying Camstrong

Remembering Dave May and staying Camstrong

In recent weeks we have all seen the signs “Elida Strong.” Whenever I see any of the signs I see the faces of the personification of those...

September 24th, 2016 |  


Hunters must deal with warm weather

Hunters must deal with warm weather

With the prolonged hot summer, hunting seasons may have sneaked up on some hunters. Or they may be like me and wait for more fall-like temperatures to...

September 24th, 2016 |