limaohio.com

Boys basketball sectional brackets

By Tom Usher tusher@civitasmedia.com

February 10, 2014

Division I


AT OTSEGO


UPPER BRACKET


Bowling Green vs. Lima Senior, Feb. 26, 7


Winner vs. Findlay, Feb. 28, 6:15


LOWER BRACKET


Perrysburg vs. Anthony Wayne, Feb. 28, 8


SEEDS: 1, Perrysburg. 2, Findlay.


AT TOLEDO CENTRAL CATHOLIC


UPPER BRACKET


Sylvania Northview vs. Toledo Start, Feb. 25, 6:15


Winner vs. Toledo St. John’s, Feb. 28, 6:15


LOWER BRACKET


Toledo Whitmer vs. Toledo St. Francis, Feb. 25, 8


Winner vs. Springfield, Feb. 26, 8


AT TOLEDO WAITE


UPPER BRACKET


Toledo Bowsher vs. Oregon Clay, Feb. 26, 7


Winner vs. Sylvania Southview, Feb. 28, 7


AT TOLEDO BOWSHER


LOWER BRACKET


Toledo Central Catholic vs. Toledo Waite, Feb. 28, 7


SEEDS: 1, Toledo Bowsher. 2, Toledo St. John’s. 3, Toledo Central Catholic. 4, Springfield.


Division II


AT BUCYRUS


UPPER BRACKET


Clear Fork vs. Lexington, Feb. 25, 6:15


Winner vs. Ontario, Feb. 28, 6:15


LOWER BRACKET


Galion vs. Norwalk, Feb. 25, 8


Winner vs. Shelby, Feb. 28, 8


SEEDS: 1, Ontario. 2, Lexington.


AT WILLARD


UPPER BRACKET


Port Clinton vs. Oak Harbor, Feb. 25, 6:15


Winner vs. Clyde, Feb. 28, 6:15


LOWER BRACKET


Sandusky vs. Bellevue, Feb. 25, 8


Winner vs. Sandusky Perkins, Feb. 28, 8


SEEDS: 1, Sandusky Perkins. 2, Clyde.


AT LIMA SENIOR


UPPER BRACKET


St. Marys vs. Shawnee, Feb. 25, 6:15


Winner vs. Elida, Feb. 28, 6:15


LOWER BRACKET


Celina vs. Wapakoneta, Feb. 25, 8


Winner vs. Bath, Feb. 28, 8


SEEDS: 1. Elida; 2. Bath.


AT RIVERDALE


UPPER BRACKET


Otsego vs. Fostoria, Feb. 26, 7


Winner vs. Upper Sandusky, Feb. 28, 6:15


LOWER BRACKET


Kenton vs. Tiffin Columbian, Feb. 28, 8


AT ANTHONY WAYNE


UPPER BRACKET


Wauseon vs. Napoleon, Feb. 26, 7


Winner vs. Bryan, Feb. 28, 6:15


LOWER BRACKET


Defiance vs. Maumee, Feb. 28, 8


SEEDS: 1, Defiance. 2, Bryan.


AT OREGON CLAY


UPPER BRACKET


Rossford vs. Toledo Rogers, Feb. 25, 6:15


Winner vs. Lake, Feb. 28, 6:15


LOWER BRACKET


Genoa vs. Toledo Woodward, Feb. 25, 8


Winner vs. Toledo Scott, Feb. 28, 8


SEEDS: 1, Lake. 2, Toledo Scott.


Division III


AT FINDLAY


UPPER BRACKET


Lakota (6-12) vs. Elmwood (4-14), Feb. 25, 6:15


Winner vs. Liberty-Benton (14-4), Feb. 28, 6:15


LOWER BRACKET


Riverdale (7-11) vs. Hopewell-Loudon (11-8), Feb. 25, 8


Winner vs. Carey (14-4), Feb. 28, 8


SEEDS: 1, Liberty-Benton. 2, Carey.


ST. MARYS MEMORIAL


UPPER BRACKET


Parkway vs. Allen East, Feb, 25, 7


Winner vs. Lima Central Catholic, Feb. 28, 6:15


LOWER BRACKET


St. Henry vs. Delphos Jefferson, Feb. 26, 6:15


Van Wert vs. Coldwater, 8


Winners meet Feb. 28, 8


SEEDS: 1. Lima Central Catholic; 2. St. Henry.


AT LEXINGTON


UPPER BRACKET


Ashland Crestview vs. Wynford, Feb. 25, 6:15


Winner vs. Colonel Crawford, Feb. 28, 6:15


LOWER BRACKET


Bucyrus vs. New London, Feb. 25, 8


Winner vs. Willard, Feb. 28, 8


SEEDS: 1, Colonel Crawford. 2, Willard.


AT OAK HARBOR


UPPER BRACKET


Northwood vs. Woodmore, Feb. 25, 7


Winner vs. Huron, Feb. 28, 6:15


LOWER BRACKET


Eastwood vs. Western Reserve, Feb. 26, 6:15


Margaretta vs. Edison, Feb. 26, 8


Winners meet Feb. 28, 8


SEEDS: 1, Huron. 2, Eastwood.


AT WAUSEON


UPPER BRACKET


Evergreen vs. Archbold, Feb. 25, 6:15


Winner vs. Swanton, Feb. 28, 6:15


LOWER BRACKET


Delta vs. Montpelier, Feb. 25, 8


Winner vs. Liberty Center, Feb. 28, 8


SEEDS: 1, Archbold. 2, Liberty Center.


AT DEFIANCE


UPPER BRACKET


Van Buren vs. Tinora, Feb. 25, 6:15


Winner vs. Paulding, Feb., 28, 6:15


LOWER BRACKET


Bluffton vs. Fairview, Feb. 25, 8


Winner vs. Ottawa-Glandorf, Feb. 28, 8


SEEDS: 1, Ottawa-Glandorf. 2, Paulding.


Division IV


AT ONTARIO


UPPER BRACKET


Mansfield St. Peter’s vs. Crestling, Feb. 25, 6:15


Winner vs. Buckeye Central, Feb. 28, 6:15


LOWER BRACKET


Plymouth vs. Lucas, Feb. 25, 8


Winner vs. Mansfield Christian, Feb. 28, 8


SEEDS: 1, Buckeye Central. 2, Mansfield Christian.


AT NORWALK


UPPER BRACKET


Sandusky St. Mary’s vs. Seneca East, Feb. 25, 7


Winner vs. Danbury, Feb. 28, 6:15


LOWER BRACKET


Norwalk St. Paul vs. South Central, Feb. 26, 6:15


Fremont St. Joseph vs. Monroeville, Feb. 26, 8


Winners meet, Feb. 28, 8


SEEDS: 1, Sandusky St. Mary’s. 2, Norwalk St. Paul.


AT KENTON


UPPER BRACKET


Ada vs. Waynesfield-Goshen, Feb. 25, 7


Winner vs. Upper Scioto Valley, Feb. 28, 6:15


LOWER BRACKET


Arlington vs. Hardin Northern, Feb. 26, 6:15


Perry vs. Ridgemont, Feb. 26, 8


Winners meet Feb. 28, 8 p.m.


SEEDS: 1, Upper Scioto Valley. 2, Arlington.


AT COLDWATER


UPPER BRACKET


New Knoxville vs. New Bremen, Feb. 25, 6:15


Winner vs. Spencerville, Feb. 28, 6:15


LOWER BRACKET


Marion Local vs. Minster, Feb. 25, 8


Winner vs. Fort Recovery, Feb. 28, 8


SEEDS: 1, Fort Recovery. 2, Spencerville.


AT EASTWOOD


UPPER BRACKET


Cardinal Stritch vs. North Baltimore, Feb. 26, 6:15


Winner vs. Ottawa Hills, Feb. 28, 6:15


LOWER BRACKET


Toledo Christian vs. Maumee Valley Country Day, Feb. 26, 8


Winner vs. Gibsonburg, Feb. 28, 8


SEEDS: 1, Ottawa Hills. 2, Gibsonburg.


AT FOSTORIA


UPPER BRACKET


Fostoria St. Wendelin vs. Mohawk, Feb. 25, 7


Winner vs. Old Fort, Feb. 28, 6:15


LOWER BRACKET


New Riegel vs. Arcadia, Feb. 26, 6:15


Tiffin Calvert vs. Vanlue, Feb. 26, 8


Winners meet Feb. 28, 8


SEEDS: 1, Old Fort. 2, New Riegel.


AT OTTAWA-GLANDORF


UPPER BRACKET


Kalida vs. Pandora-Gilboa, Feb. 25, 7


Winner vs. Miller City, Feb. 28, 8


LOWER BRACKET


McComb vs. Leipsic, Feb. 26, 6:15


Columbus Grove vs. Cory-Rawson, Feb. 26, 8


Winners meet Feb. 28, 8


SEEDS: 1. Miller City; 2. Columbus Grove.


AT VAN WERT


UPPER BRACKET


Temple Christian vs. Fort Jennings, Feb. 15, 6:15


Winner vs. Crestview, Feb. 28, 6:15


LOWER BRACKET


Lincolnview vs. Ottoville, Feb. 25, 8


Winner vs. Delphos St. John’s, Feb. 28, 8


SEEDS: 1, Crestview. 2, Delphos St. John’s.


AT BRYAN


UPPER BRACKET


Stryker vs. Hilltop, Feb. 25, 7


Winner vs. Edgerton, Feb. 28, 6:15


LOWER BRACKET


Fayette vs. North Central, Feb. 26, 6:15


Edon vs. Pettisville, Feb. 26, 8


Winners meet feb. 28, 8


SEEDS: 1, Edgerton. 2, Pettisville.


AT PAULDING


UPPER BRACKET


Continental vs. Patrick Henry, Feb. 25, 7


Winner vs. Wayne Trace, Feb. 28, 6:15


LOWER BRACKET


Ayersville vs. Hicksville, Feb. 26, 6:15


Antwerp vs. Holgate, Feb. 26, 8


Winners meet Feb. 28, 8


SEEDS: 1, Wayne Trace. 2, Ayersville.